Δίποντο του Ολυμπιακού κόντρα στον Απολλώνιο

Ολυμπιακός βόλεϊ γυναικών

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Απολλώνιου για την τρίτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Volleyleague γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Απολλώνιου και συνεχίζει με το απόλυτο των νικών, αν και έχασε βαθμό από την αξιόμαχη ομάδα του Κερατσινίου.

Ο Απολλώνιος, μετά τον βαθμό που κέρδισε κόντρα στην ΑΕΚ, έδειξε εξαιρετική εικόνα και απέναντι στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή δείχνει ότι μπορεί να είναι η έκπληξη της σεζόν.

Για τον Ολυμπιακό ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Κάουνας για τη φάση των «32» του Challenge Cup. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό για την τέταρτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Απολλώνιος υποδέχεται τη Θέτιδα Βούλας.

Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη στο ματς επιτρέποντας στις φιλοξενούμενες να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος. Ο Απολλώνιος έσωσε ματς μπολ στο τέταρτο σετ και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, ο Ολυμπιακός έκανε το 10-7 με την Κούμπουρα αλλά και πάλι η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή έδειξε αντίδραση. Ο Απολλώνιος ισοφάρισε 10-10 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά με 12-13. Η Κούμπουρα έφερε το σετ στα ίσα για τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια δύο κόντρα επιθέσεις της Μλεΐνκοβα έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Μιχαήλογλου, Λιδωρικιώτη, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Καλούδας, Γραμματεία: Μπίτσικα.