Επέστρεψε στις νίκες το Μαρκόπουλο, 3-0 τον Ηλυσιακό

Sportal newsroom 20:27 - 04.11.2023

Το Μαρκόπουλο επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την τρίτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Το Μαρκόπουλο επέστρεψε στις νίκες στη Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού για την τρίτη αγωνιστική.

Θυμίζουμε ότι η ομάδα με έδρα τα Μεσόγεια προερχόταν από ήττα κόντρα στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Νίκου Κωστακοπούλου είχε ηττηθεί από τον Άρη τη δεύτερη αγωνιστική.

Στο πρώτο σετ το 4-3 έγινε 8-3 για το Μαρκόπουλο που είχε τον έλεγχο. Στην τελική ευθεία του σετ, οι γηπεδούχες προσπέρασαν με 18-12 αλλά ο Ηλυσιακός μείωσε 18-15 χωρίς να μπορέσει να επιστρέψει στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ και πάλι 3-3 έγινε 9-3 και το Μαρκόπουλου έφτασε στο double score (16-8) και στο 21-16. Εκεί, ο Ηλυσιακός έτρεξε πάλι ένα σερί φτάνοντας στο 21-19 και είχε νέα κόντρα επίθεση, αλλά μετά από κακή συνεννόηση δεν μπόρεσε να μειώσει στον πόντο. Στη συνέχεια, η γηπεδούχος ομάδα κατέκτησε το σετ.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο έκανε ιδανική εκκίνηση. Το Μαρκόπουλο πήρε σημαντική διαφορά, αλλά αυτή τη φορά ο Ηλυσιακός δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Η γνώμη του πάγκου

Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο (Προπονητής Μαρκοπούλου): «Είμαι χαρούμενος από το αποτέλεσμα. Είναι το πρώτο παιχνίδι μίας σειράς αγώνων για εμάς που μπορούμε να πάρουμε βαθμούς. Μελετήσαμε τον αντίπαλό μας στο γήπεδο και χαίρομαι που οι αθλήτριες ήταν συγκεντρωμένες και ενεργές σε όλο τον αγώνα. Έχουμε πράγματα που πρέπει όμως να συνεχίσουμε να δουλεύουμε. Κάθε μέρα στόχος είναι να γινόμαστε καλύτεροι για να κάνουμε βήματα μπροστά».

Νίκος Κωστακόπουλος (Προπονητής Ηλυσιακού): «Είχαμε κάποια καλά διαστήματα, όμως ήταν λίγα. Τέτοιο πρόσωπο δεν έχει ξαναδείξει η ομάδα, κάναμε κακό παιχνίδι. Δεν ξέρω γιατί είχαμε τόσο άγχος. Υπάρχει μία μικρή αναστάτωση με τους τραυματισμούς που είχαμε. Μπορούσαμε τα προηγούμενα δύο παιχνίδια που παίξαμε να τα είχαμε κερδίσει με 3-0 και σήμερα μπορούσαμε να το διεκδικήσουμε. Λείπει μία ξένη μας και το βασικό μας λίμπερο. Ας ελπίσουμε να είναι καλά τα κορίτσια».

Διαιτητές: Νικάκης, Κατσούλης, Παρατηρητής: Παπαδόπουλος Β., Επόπτες: Τσίτσικας Ν., Γεώργας, Γραμματεία: Μισιάκα.