Ο Ολυμπιακός νίκησε την Αρκάς και ελπίζει σε πρόκριση

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:49 - 31.01.2024 / Ανανεώθηκε: 23:53 - 31.01.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 της Αρκάς στο κλειστό του Ρέντη στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του CEV Cup.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-2 σετ της Αρκάς στο κλειστό του Ρέντη στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά. Ο Ολυμπιακός ελπίζει σε πρόκριση στη ρεβάνς της Σμύρνης στις 7 Φεβρουαρίου. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα της ομάδας της Τουρκίας τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα της Σμύρνης προηγήθηκε 4-8 στο πρώτο σετ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν αλλά η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντου για το 6-11 της Αρκάς, που έδειχνε να έχει το πάνω χέρι.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία και έφτασαν στο 15-19 δείχνοντας έτοιμοι για την κατάκτηση του σετ. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν είπε την τελευταία του κουβέντα. Με εντυπωσιακό σερί 6-0, η ομάδα του Πειραιά πήρε το προβάδισμα για το 21-19. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έφτασε στο σετ μπολ (24-23) και τελικά κατέκτησε το πρώτο σετ με 26-24.

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και προσπέρασε με 4-1 αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 8-8. Από εκεί το σημείο, το σετ έγινε θρίλερ με την ομάδα του Πειραιά να έχει ελαφρύ προβάδισμα και την Αρκάς να ισοφαρίζει. Η τελική ευθεία ανήκε, όμως στην ομάδα της Σμύρνης που πάτησε γκάζι και από το 21-20 κατέκτησε το πρώτο σετ με 21-25.

Η Αρκάς προσπέρασε με 6-10 στο τρίτο σετ. Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (12-13) αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν πάλι με τρεις για το 13-16. Η ομάδα του Πειραιά πήρε τα ηνία του σετ για το 17-16 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 22-19. Ωστόσο, η ομάδα της Σμύρνης ισοφάρισε 22-22 και έφτασε στο σετ μπολ για το 23-24. Οι Πειραιώτες είχαν και πάλι αντίδραση για το 27-25.

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 10-14. Παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού να μειώσει, η ομάδα της Τουρκίας είχε σταθερά ένα προβάδισμα μέχρι την τελική ευθεία. Η Αρκάς διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Με τα σερβίς του Στερν και του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός μπήκε με προβάδισμα 5-1 στο τάι μπρέικ κι εκεί τελείωσε τον αγώνα. Ο Ιντάλγκο ήταν ασταμάτητος και με δική του επίθεση και δικό του άσ\σο έκλεισε το καθοριστικό σετ με 15-7 κάνοντας το 3-2.

Διαιτητές: Γκόιτρε (Ιταλία), Νιεβιαρόφσκα (Πολωνία).