Ο Ολυμπιακός νίκησε το Μαρκόπουλο και στρέφεται στη Νοβάρα

Sportal newsroom 22:31 - 25.11.2023

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου για την έβδομη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Τη δεύτερη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου για την έβδομη αγωνιστική.

Ο Ολυμπιακός στρέφει, πλέον, την προσοχή του στο ματς με τη Νοβάρα για την φάση των «16» του Challenge Cup. Ο αγώνας θα γίνει την Τρίτη στο κλειστό του Ρέντη.

Για το Μαρκόπουλο ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα με την ομάδα των Μεσογείων μετά το εξαιρετικό πρώτο σετ να μην έχει την ανάλογη συνέχεια. Εκεί αιφνιδίασε και προηγήθηκε με το καλημέρα 0-4, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα (4-4) και άρχισε η μάχη πόντο με πόντο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία και να φτάνουμε στο 21-21.

Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 21-23 με κόντρα επίθεση της Νικολογιάννη και στην επόμενη φάση έχασε δύο ευκαιρίες για να φτάσει στο σετ μπολ, με την Κούμπουρα να μειώνει (22-23). Το μπλοκ της Λαμπρούση στην Ντε Τζίσους διαμόρφωσε το 23-23 και ακολούθησε κόντρα επίθεση της Μλεϊνκοβα και λάθος της Νάγκελς έδωσαν τέλος στο σετ.

Στα δύο επόμενα ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερα αντίσταση και έφτασε άνετα στο τελικό 3-0.

Η γνώμη του πάγκου

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Καλό αποτέλεσμα κόντρα σε μια καλή ομάδα. Κάναμε κάποια λάθη στο πρώτο σετ, όμως το κατακτήσαμε και στη συνέχεια, παίξαμε με καθαρό μυαλό και φτάσαμε στη νίκη».

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μιχαήλογλου, Παρατηρητής: Ονόπας, Επόπτες: Βλάχος, Δουκάκη, Γραμματεία: Πεσίνογλου.