Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε αλλά στάθηκε εξαιρετικά κόντρα στη Νοβάρα

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:12 - 28.11.2023 / Ανανεώθηκε: 20:55 - 28.11.2023

Ο Ολυμπιακός υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Νοβάρα (2-3) στο κλειστό του Ρέντη στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Challenge Cup.

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια τη Νοβάρα στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του Challenge Cup. Η ομάδα του Πειραιά ηττήθηκε με 3-2 σετ στο κλειστό του Ρέντη, αλλά τα δύο σετ που κατέκτησε μπορεί να αποδειχθούν «χρυσά» εν όψει της ρεβάνς.

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι, που νίκησε πριν από λίγες ημέρες το Μαρκόπουλο για το πρωτάθλημα, θέλει μόνο νίκη στο δεύτερο ματς. Αν Ολυμπιακός, που προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες μετά από δύο νίκες κόντρα στην Κάουνας, επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ στην Ιταλία, τότε θα πάρει απευθείας την πρόκριση. Αν η ομάδα του Πειραιά νικήσει με 3-2 σετ, τότε η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ.

Η ιταλική ομάδα προηγήθηκε με 3-6 στο πρώτο σετ. Οι γηπεδούχες προσπαθούσαν να μειώσουν αλλά η Νοβάρα είχε τον έλεγχο και προσπέρασε με 7-11 και 9-13. Ο Ολυμπιακός μείωσε στους δύο πόντους (16-18, 18-20) όμως οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 18-22 και το 19-23 φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Ο Ολυμπιακός στεκόταν εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το 6-8 των Ιταλίδων, η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 10-9. Η Νοβάρα πήρε και πάλι το προβάδισμα για το 16-19 δείχνοντας ότι έχει τον έλεγχο. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι έκανε μεγάλη ανατροπή στο φινάλε του σετ όταν και έφτασε στο διπλό σετ μπολ (24-22) και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3 και 11-7 αιφνιδιάζοντας την ιταλική ομάδα. Η Νοβάρα μείωσε 15-14 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 21-22. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι ισοφάρισε 23-23 και στη συνέχεια η Νοβάρα πήρε τους δύο επόμενους πόντους για το 23-25 και το 1-2 στα σετ.

Η Νοβάρα πήρε διαφορά τριών πόντων (11-14) στο τέταρτο σετ. Η ιταλική ομάδα προσπέρασε με 13-18 αλλά ο Ολυμπιακός δεν κατέθεσε τα όπλα. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν 19-19 με εντυπωσιακό ντεμαράζ και προσπέρασαν με 23-21. Η ιταλική ομάδα μείωσε 23-22, όμως ο Ολυμπιακός πήρε τους δύο πόντους που έπρεπε και έκλεισε το τέταρτο σετ οδηγώντας τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Το πέμπτο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στη Νοβάρα, που προηγήθηκε με 1-7 και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη.

Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος προσκάλεσε σε μονό τον Παναγιώτη Αγγελόπουλο: «Ο ηττημένος θα δωρίσει 10 χιλιάδες ευρώ στην Εθνική μπάσκετ με αμαξίδιο»