Μαγικός Ολυμπιακός, υπέταξε την πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:00 - 11.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:43 - 11.01.2024

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του πέτυχε ο Ολυμπιακός που επικράτησε 3-0 σετ της κατόχου του Champions League, Ζάκσα για την πέμπτη αγωνιστική των ομίλων.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε μία τεράστια νίκη στο Champions League. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε 3-0 σετ της Ζάκσα και στο κλειστό του Ρέντη για την πέμπτη αγωνιστική του πρώτου ομίλου.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στους έξι βαθμούς στον όμιλο. Η ομάδα του Πειραιά ελπίζει ακόμη και στην κατάληψη της δεύτερης θέσης, που θα φέρει τη συνέχειά της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Στο πρώτο σετ, η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι μπήκε εντυπωσιακά και με τον Ιντάλγκο στο σερβίς έκανε το 14-9 με άσο του Κουβανού ακραίου. Η Ζάκσα πλησίασε στους δύο πόντους (14-12) μετά από άστοχη επίθεση του Στερν.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυριαρχεί και έφτασε στο 20-13 με επίθεση του Γκουσταβάο. Η διαφορά διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα και η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-18 με άσο του Ιντάλγκο.

Με άσο του Στερν, ο Ολυμπιακός έκανε το 9-7 στο δεύτερο σετ. Μετά από λάθος των Πολωνών και μπλοκ του Γκουσταβάο, η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 15-11 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους (19-12) μετά από μπλοκ του Τζούριτς. Η Ζάκσα μείωσε 21-17 μετά από επίθεση του Μπέντνορζ αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-18 με τον Κουμεντάκη και κατέκτησε το δεύτερο σετ μετά από επίθεση του Γκουσταβάο.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο double score (6-3) στο τρίτο σετ μετά από άστοχη επίθεση των Πολωνών. Η Ζάκσα ισοφάρισε 7-7 με άσο του Γιάνουζ και προσπέρασε με 8-9 με νέο άσο, αυτή τη φορά από τον Τσιτιγκόι. Με μπλοκ του Τζούριτς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 13-10.

Η ομάδα του Πειραιά είχε τον έλεγχο και στο τρίτο σετ, παρά το γεγονός ότι η Ζάκσα πλησίασε ακόμη και στον πόντο στην τελική ευθεία του σετ για το 23-22 με τον Κλουτ. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο διπλό ματς μπολ μετά από λάθος σερβίς και πήρε τη νίκη μετά από επίθεση του Κουμεντάκη.

Διαιτητές: Λόπες (Πορτογαλία), Βινάλιεφ (Βουλγαρία).