Τι έκανε η Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:00 - 13.07.2023 / Ανανεώθηκε: 23:49 - 13.07.2023

Τρία μετάλλια κατέκτησε η Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης το 2022.

Σε λίγες ώρες ξεκινάει το 20ό παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου. Η Φουκουόκα θα φιλοξενήσει τη διοργάνωση έναν χρόνο μετά από εκείνη της Βουδαπέστης, όπου η Ελλάδα πανηγύρισε τρία μετάλλια.

Την απόλυτη υπέρβαση πέτυχε η Ευαγγελία Πλατανιώτη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης το 2022. Η Ελληνίδα αθλήτρια της καλλιτεχνικής κολύμβησης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο ελεύθερο πρόγραμμα του σόλο (91.7667 βαθμοί) και στο τεχνικό πρόγραμμα (89.5110 βαθμοί) του ίδιου αγωνίσματος. Τα δύο μετάλλια της Πλατανιώτη ήταν τα πρώτα για την Ελλάδα σε διοργάνωση παγκοσμίου πρωταθλήματος στην καλλιτεχνική κολύμβηση.

Η Ευαγγελία Πλατανιώτη αγωνίστηκε και στο ντουέτο μαζί με τη Σοφία Μαλκογεώργου. Το ελληνικό δίδυμο κατέλαβε την έκτη θέση. Καλά πλασαρίσματα είχαν και οι υπόλοιπες Εθνικές ομάδες. Στο τεχνικό πρόγραμμα η Ελλάδα κατέλαβε την πέμπτη θέση. Στο ελεύθερο ομαδικό πρόγραμμα, η «γαλανόλευκη» ήρθε όγδοη.

Το κόμπο «άγγιξε» το μετάλλιο καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση. Στην κατηγορία highlight η Εθνική ομάδα κατέλαβε την έκτη θέση.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε και η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών. Η «γαλανόλευκη» ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου του παγκοσμίου πρωταθλήματος για τρίτη φορά στην ιστορία της. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έφερε 8-8 με την Κροατία, νίκησε με 18-7 την Ιαπωνία και 16-8 τη Γερμανία στους αγώνες του ομίλου.

Η Ελλάδα επιβλήθηκε με 18-11 των ΗΠΑ στα προημιτελικά αλλά ηττήθηκε με 11-10 από την Ιταλία στα ημιτελικά. Η νίκη με 9-7 κόντρα στην Κροατία έφερε τη «γαλανόλευκη» στην τρίτη θέση.

Το ρόστερ της Ελλάδας: Μάνος Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Στάθης Καλογερόπουλος, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος - Κανακάκης, Κωνσταντίνος Κάκαρης, Δημήτρης Νικολαΐδης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Παναγιώτης Τζωρτζάτος.

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών κατέλαβε την έβδομη θέση. Η Ελλάδα, νίκησε με 28-1 την Ταϊλάνδη, έφερε ισοπαλία 10-10 με την Ισπανία και επιβλήθηκε με 14-4 της Γαλλίας, νίκη που της έδωσε την πρωτιά στον όμιλο. Η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε με 12-7 από την Ολλανδία στα προημιτελικά και αγωνίστηκε για τις θέσεις 5-8. Η ήττα (16-14) από την Αυστραλία και η νίκη (16-7) κόντρα στη Γαλλία έφεραν την Ελλάδα στην έβδομη θέση.

Το ρόστερ της Ελλάδας: Ιωάννα Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Ελένη Ελληνιάδη, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ελένη Ξενάκη, Ειρήνη Νίνου, Μαρία Πατρά, Χριστίνα Σιούτη, Βασιλική Πλευρίτου, Αθηνά Γιαννοπούλου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη, Ελένη Σωτηρέλη.

Χαμηλά έμειναν οι Έλληνες καταδύτες στη διοργάνωση της Βουδαπέστης το 2022. Ο Θεόφιλος Αυθίνος κατέλαβε την 32η θέση στο 1μ. τραμπολίνο και την 39η στα τρία μέτρα. Ο Θάνος Τσιρίκος ήταν 45ος στο 1μ. τραμπολίνο και 37ος στα 3μ. τραμπολίνο. Ο Έλληνας αθλητής κατέλαβε την 23η θέση στην πλατφόρμα δέκα μέτρων.

Πέντε αθλητές και αθλήτριες συμμετείχαν για την Ελλάδα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης στην ανοιχτή θάλασσα. Στα 5 χιλιόμετρα, ο Άλκης Κυνηγάκης κατέλαβε τη 12η θέση και ο Δημήτρης Μάρκος την 26η. Στα 10 χιλιόμετρα, ο Αστέριος Δαλδογιάννης δεν κατάφερε να τερματίσει. Ο ίδιος κολυμβητής ήταν 15ος στα 25 χιλιόμετρα. Η Εθνική ομάδα αποτελούμενη από τους Ηλέκτρα Λεμπλ, Αφροδίτη Κατσιαρά, Άλκη Κυνηγάκη και Δημήτρη Μάρκο ακυρώθηκε.

Κόουτς, ουδείς πιο αχάριστος του ευεργετηθέντος

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας βιώνει στο πετσί του την αχαριστία. Από μία μερίδα οπαδών του Ολυμπιακού. Που ξαφνικά ανακάλυψαν όλα τα… κουσούρια του. Που του χρεώνουν την φυγή Σλούκα. Εγώ ποντάρω πως θα το ξεπεράσει κι αυτό.

Στην κλασική κολύμβηση, η Ελλάδα συμμετείχε με 15 αθλητές και αθλήτριες. Ο Απόστολος Χρήστου ήταν η κορυφαία παρουσία της ελληνικής κολύμβησης στη Βουδαπέστη. Ο αθλητής του Ολυμπιακού κατέλαβε την πέμπτη θέση στα 50 και τα 100 μέτρα πρόσθιο. Ο Κριστιάν Γκολομέεβ πήρε την όγδοη θέση στα 50 μέτρα ελεύθερο.

Η Άννα Ντουντουνάκη, η κορυφαία Ελληνίδα κολυμβήτρια κατέλαβε τη δέκατη θέση στα 50 μέτρα πεταλούδα και την ένατη στα 100 μέτρα στο ίδιο στυλ. Η Νόρα Δράκου ήταν 12η στα 50 μέτρα ύπτιο και 20ή στα 100 μέτρα στο ίδιο στυλ.

Από εκεί και πέρα ο Αρκάδιος Ασπρουγαλής πήρε τη 19η θέση στα 50 μέτρα πρόσθιο, ο Στέργιος Μπίλας ήταν 28ος στα 50 μέτρα πεταλούδα και ο Ευάγγελος Μακρυγιάννης ήταν 14ος στα 200 μέτρα πρόσθιο.