Ολοταχώς για οκτάδα ο Παναθηναϊκός, 3-1 τη CSM Βουκουρεστίου

Παναθηναϊκός βόλεϊ γυναικών

© Βαγγέλης Στόλης

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:02 - 29.11.2023 / Ανανεώθηκε: 16:16 - 02.12.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ της CSM Βουκουρεστίου και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών έκανε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επιβλήθηκε 3-1 σετ της CSM Βουκουρεστίου στο κλειστό του Μετς, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο Παναθηναϊκός, που πριν λίγες ημέρες νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα, θέλει δύο σετ στη ρεβάνς (5/12, 18:00) για να σφραγίσει το εισιτήριο για την οκτάδα. Αν το τριφύλλι πάρει την πρόκριση, τότε θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα προκριθεί από το ζευγάρι Μενόρκα - Ναντ.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 10-7 αλλά η ομάδα του Βουκουρεστίου αντέδρασε και προσπέρασε με 11-12 με πρώτο χρόνο της Κορέα. Το τριφύλλι δυσκολεύθηκε να βγάλει επιθέσεις, κυρίως πρώτου χρόνου, αλλά το μπλοκ του λειτουργούσε εξαιρετικά. Μία άστοχη επίθεση της Καρκάσες επέτρεψε στη φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίσει 15-15, όμως η Κουβανή ακραία έκανε το 17-15. Με πόντο της Άτκινσον, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 21-18 και στη συνέχεια στο 24-19 και την κατάκτηση του σετ με μπλοκ της Σαμαντάν.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε πολύ καλό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-1 με την Καρκάσες. Η ομάδα της Ρουμανίας ισοφάρισε 4-4 μετά από χαμένη επίθεση της Άτκινσον αλλά το τριφύλλι έφτασε στο double score (8-4) με άσο της Καρκάσες και μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου. Με δύο διαδοχικούς άσους της Ελληνίδας κεντρικής, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 11-7 και έδειχνε να ελέγχει το σετ. Ωστόσο, η CSM εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του τριφυλλιού για το 15-16 με τη Σόμπο.

Οι γηπεδούχες πήραν και πάλι το προβάδισμα με μπλοκ της Άτκινσον αλλά η ομάδα της Ρουμανίας ισοφάριζε διαρκώς για το 21-21. Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους - κυρίως με την Άτκινσον - και έκλεισε το σετ με 25-21 με μπλοκ της Σαμαντάν.

Η CSM Βουκουρεστίου έδειξε αντίδραση στο τρίτο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο και οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 11-13 με την Ντιούφ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 16-16 με την Γκρόθες και προσπέρασε με 17-16 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου. Η διαφορά έφτασε τους τρεις πόντους υπέρ του τριφυλλιού (20-17) αλλά η ομάδα της Ρουμανίας με σερί 0-5 προηγήθηκε με 20-22 με μπλοκ της Ζαντοροζνάι. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ισοφάρισε 22-22 αλλά το φινάλε του σετ ανήκε στη CSM Βουκουρεστίου που με πρώτο χρόνο της Κορέα έκανε το 23-25 και το 1-2 στο κλειστό του Μετς.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 6-3 με την Άτκινσον. Με άσο της Παπαφωτίου η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (8-4) με την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη να έχει τον έλεγχο. Η CSM Βουκουρεστίου μείωσε στους δύο (13-11) αλλά οι γηπεδούχες έφεραν και πάλι τη διαφορά στους οκτώ πόντους (22-14) με άσο της Καρκάσες. Το τριφύλλι δεν έχασε τον έλεγχο και κατέκτησε το τέταρτο σετ και τη νίκη.