Ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» τον Απολλώνιο με 3-0 σετ

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:23 - 10.02.2024 / Ανανεώθηκε: 22:04 - 10.02.2024

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε 3-0 σετ του Απολλώνιου για τη 17η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Σε τροχιά πεντάδας παραμένει ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης νίκησε 3-0 σετ τον Απολλώνιο για τη 17η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 23 βαθμούς και συνεχίζει να ελπίζει για την κατάληψη της πέμπτης θέσης. Ο Απολλώνιος παραμένει στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας με 13 βαθμούς. Η ομάδα του Θάνου Τερζή στρέφει την προσοχή της στον νοκ άουτ προημιτελικό κυπέλλου με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Κερατσινίου προσπέρασε με 2-5 στο πρώτο σετ μετά από άσο της Ράπτη και λάθος της Τσιόγκα. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 7-7 με μπλοκ της Κλέπκου και προσπέρασε με 10-7 με μπλοκ της Ντέακ. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν 10-10 με άσο της Φακοπουλίδου αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε νέο σερί για το 17-13 με μπλοκ της Τσιόγκα. Με μπλοκ Ντέακ και επίθεση της Φανγκ ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 24-17 και κατέκτησε με άνεση το πρώτο σετ.

Ο Απολλώνιος μπήκε πολύ καλά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 2-7 με την Ασόνια. Ο ΠΑΟΚ επανήλθε γρήγορα με την Κλέπκου στο σερβίς και προσπέρασε με 14-10 μετά από λάθος των φιλοξενούμενων. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να είναι επιθετική και προσπέρασε με 19-13 με την Πολυνοπούλου. Με άσο της Ουίλιαμς η ομάδα του Θάνου Τερζή προσπέρασε με 21-14, όμως σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες έκαναν την αντεπίθεσή τους και μείωσαν 21-19 μετά από δύο διαδοχικές άστοχες επιθέσεις της Πολυνοπούλου. Τελικά, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-20 με μπλοκ της Τσιόγκα.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 9-10 με τη Φακοπουλίδου. Σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε με 13-10 με μπλοκ της Τσιόγκα. Η ομάδα του Κερστσινίου προσπάθησε να επανέλθει αλλά οι γηπεδούχες κρατούσαν τη διαφορά και έφτασαν στο 18-14. Οι γηπεδούχες είχαν τον έλεγχο και πήραν τη νίκη με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Ισκάς, Παρατηρητής: Τσοπάνογλου, Επόπτες: Παπαδοπούλου, Κοτσικάρη, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.