«Ίδρωσε» για την πρόκριση ο ΠΑΟΚ, παίζει με τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:26 - 12.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:30 - 12.04.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Άρη και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών, όπου θα παίξει με τον Ολυμπιακό.

Ο ΠΑΟΚ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Άρη. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο επιβλήθηκε με 3-2 σετ της αντίστοιχης του Γιάννη Τσαϊρέλη και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ είχε νικήσει με το ίδιο σκορ και στο πρώτο ματς. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό, που προκρίθηκε επί του ΑΟ Θήρας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα έχει και το πλεονέκτημα έδρας. Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις δύο νίκες.

Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και προσπέρασε με 4-8 με άσο της Καϊσέδο. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (9-10) με τον Άρη να προσπερνά και πάλι με 10-15 μετά από μπλοκ της Απλαδά. Με δύο σερί άσους της Αποοστολίδου, ο Άρης προσπέρασε με 11-18 να την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο να μειώνει σε 19-22 και να ισοφαρίσει σε 23-23 με επίθεση της Μπλάνκο.

Ο Άρης έφτασε στο σετ μπολ (23-24) με μπλοκ της Απλαδά με τον ΠΑΟΚ να έχει απάντηση με την Μπλάνκο. Η ομάδα του Γάννη Τσαϊρέλη έφτασε σε δεύτερο σετ μπολ (24-25) με την Τσούμπα με την Λιάγκη να φέρνει σε ισορροπία το σετ. Η τρίτη αποδείχθηκε... φαρμακερή για τον ΠΑΟΚ με τον Άρη να κλείνει το πρώτο σετ με 25-27.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο με την Πολυνοπούλου στη γραμμή του σερβίς προσπέρασε με 9-3 με μπλοκ της Μερτέκη. Ο Άρης κατάφερε να βρει τις λύσεις και μείωσε σε 14-10 με επίθεση της Αλεξάκου. Η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους (19-12) μετά από λάθος της Τσούμπα με τον Άρη να μειώνει σε 19-15 με την Μπέτσεβα. Με δύο διαδοχικά μπλοκ της Μπλάνκο, η ομάδα του ΠΑΟΚ έφτασε στο 23-16 και κατέκτησε το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε εντυπωσιακά και προσπέρασε με 14-6 με την Μπλάνκο. Ο Άρης μείωσε σε 14-12 και 15-13 με πρώτο χρόνο της Απλαδά. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη ισοφάρισε σε 21-21 με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 23-21 και να κατακτά το τρίτο σετ.

Ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ αλλά ο Άρης ισοφάρισε σε 10-10 με την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο να περνάει μπροστά με 12-10 με την Κλέπκου. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη προσπέρασε με 12-14 με την Τσούμπα με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει και πάλι. Ο Άρης πήρε προβάδισμα δύο πόντων σε κρίσιμο σημείο του σετ (20-22) με τον ΠΑΟΚ να προσπερνά με 23-22. Ο Άρης κατάφερε με νέα ανατροπή να κάνει το 23-25 και να πάρει το σετ και να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Άρης ξεκίνησε ιδανικά και προηγήθηκε με 0-4. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη έφτασε στο 3-7 με την Τσούμπα με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο ελάχιστο (6-7) με την Μπλάνκο και να προσπερνά με 10-9 με τη Στράντζαλη. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έκανε το 14-10 μετά από άστοχη επίθεση της Τσούμπα και επίθεση της Λιάγκη και «σφράγισε» την πρόκριση με τη Στράντζαλη.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Τσιούλα, Παρατηρητής αγώνα: Κουκουμάκας, Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σταυρίδου, Καπλάνης, Γραμματεία: Δεληκωστίδου.