Έχασε το πρώτο σετ και αφυπνίστηκε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 σετ του Άθλου Ορεστιάδας για τη 15η αγωνιστική της Volley League.

Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Volley League. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-1 του Άθλου Ορεστιάδας στο PAOK Sports Arena για τη 15η αγωνιστική. Η ομάδα της Θράκης κατέκτησε το πρώτο σετ και θα μπορούσε να είχε φύγει από τη Θεσσαλονίκη με τον βαθμό αφού έχασε δύο ευκαιρία να κατακτήσει το τέταρτο σετ και να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ.

Με άσο του Μπέικ η ομάδα της Θράκης προηγήθηκε με 2-4 στο πρώτο σετ. Μία επίθεση του Κωνσταντινίδη έφερε τον Άθλο στο 5-8 και στη συνέχεια στο 6-10. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (12-13) με άσο του Τρούχτσεφ αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 13-17 μετά από μπλοκ του Χάτσεσον και λάθος του Γαλιώτου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε στον πόντο για το 17-18 με μπλοκ του Τρούχτσεφ και λάθος του Καράμπαλι.

Με επίθεση του Μπέικ η ομάδα της Ορεστιάδας προσπέρασε με 18-21 αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 21-21 με άσο του Ντεν Ντρις και λάθος επίθεση του Καράμπαλι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο αλλά η τελική ευθεία του σετ ανήκε στον Άθλο που έφτασε στο 25-27 με επίθεση του Χάτσεσον και μπλοκ του Καράμπαλι.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-4 με επίθεση του Φαν Γκάρντενερ στο δεύτερο σετ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 8-7 αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 11-7 με άσο του Ντεν Ντρις και μπλοκ του Σαμοϊλένκο. Η ομάδα του Τσιτιγκόι μείωσε στον πόντο (13-12) με μπλοκ του Χάτσεσον, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 16-12. Με μπλοκ του Κωνσταντινίδη ο Άθλος μείωσε 18-17 αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 23-20 μετά από λάθος επίθεση του Καράμπαλι. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεύτερο σετ με 25-22 με τον Τρούχτσεφ και τον Ντεν Ντρις.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι και έφτασε στο 3-0 με δύο διαδοχικούς άσους του Φαν Γκάρντερεν και μία επίθεση του Λινάρδου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 8-3 με άσο του Τρούχτσεφ και η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (13-7) μετά από άστοχη επίθεση του Καράμπαλι. Ο Άθλος μείωσε 13-10 με μπλοκ του Ράμος και επίθεση του Μπέικ. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 19-15 αλλά η ομάδα της Ορεστιάδας μείωσε πάλι 21-20 με μπλοκ του Μπέικ. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι έφτασε στο 23-20 με τον Φαν Γκάρντερεν και έκλεισε το τρίτο σετ με 25-21 με επίθεση του Ντεν Ντρις.

Με μπλοκ του Ράμος και επίθεση του Καράμπαλι, ο Άθλος Ορεστιάδας προσπέρασε με 3-7 στο τέταρτο σετ. Τα πολλά λάθη της ομάδας του Τσιτιγκόι έδωσαν την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να ισοφαρίσει 10-10 με επίθεση του Τρούχτσεφ. Ένα μπλοκ του Καράμπαλι έφερε τον Άθλο στο 12-14 και πάλι η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε και προσπέρασε με 20-19 με τον Τρούχτσεφ σε κρίσιμο σημείο. Η ομάδα της Ορεστιάδας ανέτρεψε και πάλι την κατάσταση και έφτασε στο σετ μπολ (23-24) με τον Χάτσεσον. Ο Άθλος έχασε δύο σετ μπολ και στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν το 28-26 με άσο του Ντεν Ντρις και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ.

«The Athens Experience»: Ταξιδιωτικό πρακτορείο στη Γαλλία πουλάει πακέτα εμπειρίας για αγώνες της Stoiximan Super League
STOIXIMAN SUPER LEAGUE

22:09 - 12.02.2024

Ένα ταξιδιωτικό γραφείο στη Γαλλία αποφάσισε να συνδυάσει τις ομορφιές της Αθήνας με τους αγώνες της Stoiximan Super League. Πως; Πουλώντας πακέτα διακοπών τα οποία περιλαμβάνουν αγώνες του κορυφαίου πρωταθλήματος της χώρας.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδου, Γραμματεία: Πασπάλα.