Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ, 26-22 τη Νέα Ιωνία

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:35 - 11.03.2024 / Ανανεώθηκε: 23:47 - 13.08.2024

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 26-22 της Νέας Ιωνίας και κατέκτησε το Κύπελλο χάντμπολ γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το Κύπελλο στο χάντμπολ γυναικών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 26-22 της Νέας Ιωνίας στον τελικό του Final 4 που έγινε στα Μελίσσια και κατέκτησε το έβδομο τρόπαιό της στον θεσμό. Αξίζει να σημειώσουμε ότι αυτή είναι η δεύτερη κούπα που κατακτάει φέτος ο ΠΑΟΚ στο χάντμπολ γυναικών, αφού είχε προηγηθεί στο Super Cup στο κλειστό της Κοζάνης. Μεγάλη πρωταγωνίστρια για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου. Η αρχηγός του ΠΑΟΚ πέτυχε 11 γκολ στον τελικό και ψηφίστηκε MVP της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ, που είχε χάσει πέρσι το τρόπαιο από τη Νέα Ιωνία επιστρέφει στις κατακτήσεις Κυπέλλων. Στόχος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, πλέον, δεν είναι άλλος από το double.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με δύο τέρματα στο ξεκίνημα του αγώνα (4-2) με την Χατζηπαρασίδου. Η ομάδα της Αθήνας ισοφάρισε αμέσως ενώ είχε απάντηση και στο νέο προβάδισμα της ομάδας του Δημήτρη Πελεκίδη για το 6-6 με τη Στουγιαννίδου στο 17ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 8-6 και 9-7 με την Χατζηπαρασίδου πέντε περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η Νέα Ιωνία ισοφάρισε 10-10 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι της Κεπεσίδου αλλά η Σαμολαδά διαμόρφωσε το 11-10 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε και πάλι το πάνω χέρι για το 13-11 με πέναλτι της Χατζηπαρασίδου. Η Νέα Ιωνία ισοφάρισε και πάλι για το 15-15 αλλά δεν μπορούσε να περάσει μπροστά.

Στο 15-15 η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχτισε σερί για το 19-15 με δύο διαδοχικά γκολ της Χατζηπαρασίδου στο 45ο λεπτό. Η Παππά μείωσε για τη Νέα Ιωνία αλλά ο ΠΑΟΚ είχε σταθερά τον έλεγχο του αγώνα. Η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη έφτασε στο 24-19 με την Χατζηπαρασίδου και πάλι. Η Στουγιαννίδου και η Κερλίδη διαμόρφωσαν το 26-22 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ - ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 26-22

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-3, 6-5, 8-6, 9-8, 11-10 (ημχ), 13-12, 15-14, 19-15, 21-18, 24-19, 26-22

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 11, Κερλίδη 2, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 2, Γιοβίσεβιτς, Σαμολάδα 2, Σεβδίλη 1, Σίλβα 1, Ζενέλι 2, Μποριζόφσκα 1, Γκρβμπάσεβιτς, Τομάσεβιτς, Κουλούρη 2, Μπουράτο 2, Μιλόγεβιτς.

ΟΦΝΙ (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου 1, Μανιά 2, Λιουμπιάναια 2, Αράλντι, Κμίροβα, Κρνιτς 2, Μακρή, Φράγκου 1, Ν. Κεπεσίδου 3, Τσάκαλου 2, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Διακογιάννη, Νταβίντοβιτς, Πάπα 5, Στουγιαννίδου 4.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 6-2, Πέναλτι: 5/6-3/3