Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και συνεχίζει στην κορυφή

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:07 - 08.01.2024 / Ανανεώθηκε: 19:47 - 08.01.2024

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στο ντέρμπι της δέκατης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει στην κορυφή της Volley League. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της δέκατης αγωνιστικής και έφτασε τους 24 βαθμούς, έναν περισσότερο από τον δεύτερο Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έδωσε τέλος στο σερί πέντε νικών που είχε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε στους 16 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση. Για τον Ολυμπιακό ακολουθεί το ματς με τη Ζάκσα για το Τσάμπιονς Λιγκ. Ο ΠΑΟΚ, που δεν υποχρεώσεις στην Ευρώπη πλέον, αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε γρήγορα με δύο πόντους αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 4-4 με άσο του Τρούχτσεφ. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε για πρώτη φορά με 7-6 μετά από άστοχη επίθεση του Στερν και έφτασε στο 11-9 με μπλοκ άουτ του Ντεν Ντρις.

Ο Ολυμπιακός είχε απάντηση και πήρε πολύ γρήγορα τα ηνία για το 11-12 με μπλοκ του Γκουσταβάο. Με τον Βραζιλιάνο κεντρικό να υψώνει τείχος στο φιλέ, η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με τρεις πόντους για το 12-15. Οι Πειραιώτες λειτουργούσαν άψογα στο φιλέ και έφτασαν στο 17-21 αλλά ο ΠΑΟΚ μείωσε με 20-22 μετά από επιτυχημένη επίθεση του Ντρεν Ντρις. Με νέο μπλοκ του Γκουσταβάο, η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έφτασε στο 20-24 και στη συνέχεια στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ έκανε πολύ καλή εκκίνηση όταν και προηγήθηκε με 5-2 μετά από μπλοκ άουτ του Λινάρδου. Με άσο του Έλληνα κεντρικού, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο double score για το 8-4. Ο Ολυμπιακός μείωσε 8-6 με το μπλοκ του Στερν και στη συνέχεια 10-9 με άσο του Ιντάλγκο.

Οι γηπεδούχοι, όμως, βρήκαν λύσεις από το σερβίς τους και προηγήθηκαν με 14-10 με άσο του Ντεν Ντρις. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 16-11 με επίθεση του Φαν Χάρντερεν. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν (19-17) με τον Κουμεντάκη, αλλά ο ΠΑΟΚ διατήρησε την ψυχραμία του και έφτασε στο 23-18 με τον Ντεν Ντρις. Οι παίκτες του Γιόσκο Μιλενκόσκι δεν απώλεσαν το προβάδισμα και έκλεισαν το σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ, δύο διαδοχικοί πόντοι του Φαν Χάρντερεν έφτασαν τον ΠΑΟΚ στο 7-5. Με άσο του Βέλγου ακραίου, η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι έφτασε στο 10-6 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του σετ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και έφτασε στο 15-10 με τον Φαν Χάρντερεν και πάλι. Ο Ολυμπιακός δεν κατέθεσε τα όπλα και με καλό σερβίς πίεσε την αντίπαλη υποδοχή και ισοφάρισε (21-21) με τον Κουμεντάκη δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στην τελική ευθεία του σετ. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο σετ μπολ (23-24) με μπλοκ του Τζούριτς αλλά ο Φαν Χάρντενερ έφερε το 24-24. Η ομάδα του Πειραιά είχε και δεύτερο σετ μπολ και κατέκτησε το τρίτο σετ με 24-26.

Το τέταρτο σετ εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και ο ΠΑΟΚ φάνηκε να έχει το πλεονέκτημα όταν έφτασε στο 19-18 με τον Ντεν Ντρις. Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και έφτασε στα τρία ματς μπολ (21-24) με τον Κουμεντάκη. Τελικά, οι Πειραιώτες έμειναν ψύχραιμοι παρά τη μείωση του σκορ από τον ΠΑΟΚ (23-24) και πήραν τη νίκη.

4ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις (42% αποτελεσματικότητα), 6 μπλοκ και 41 λάθη αντιπάλων (27 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις (52% αποτελεσματικότητα), 17 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων (17 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 1-3 (21-25, 25-22, 24-26, 23-25) σε 115'

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Βαν Γκάρντερεν 12 (10/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ. - 27% άριστες), Μπλανκενάου 1 (1/2 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης 2 (2/7 επ.), τρούχτσεφ 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 41% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (15/36 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. - 55% άριστες), Γαλιώτος, Λινάρδος 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 18 (16/31 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 17 (12/26 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 68% υπ. - 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (2 μπλοκ), Τζούριτς 10 (4/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (15/20 επ., 1 άσσος, 41% υπ. - 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 69% υπ. - 23% άριστες), Δαλακούρας.

• Ο Ολυμπιακός σερβίρει πρώτος στον αγώνα με τον Ιντάλγκο
  • Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι έχει 16 βαθμούς έναντι 21 της ομάδας του Ντανιέλ Καστελάνι και μετράει 5 σερί νίκες στο πρωτάθλημα. Στον τελευταίο αγώνα νίκησε τον Φοίνικα 3-0.
  • Ο ΠΑΟΚ ενισχυμένος με τον διεθνή πασαδόρο Μάρκο Γαλιώτο, που μετά τον Φοίνικα συνεχίζει στον «Δικέφαλο», θέλει να συνεχίσει το σερί των νικών ώστε να χτυπήσει το δίδυμο του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού που προπορεύονται.