Ο Ολυμπιακός «έσπασε» την έδρα του ΠΑΟΚ και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς της Volleyleague γυναικών

Ολυμπιακός βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:17 - 19.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:15 - 19.04.2023

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Volleyleague γυναικών.

Πλεονέκτημα για την πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague γυναικών πήρε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-2 σετ του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά.

Ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από πολλές ανατροπές και αρκετά λάθη. Ο δεύτερος τελικός θα γίνει το Σάββατο 22 Απριλίου στο κλειστό του Ρέντη. Αν ο Ολυμπιακός πάρει τη νίκη, τότε θα περάσει στους τελικούς. Αν ο ΠΑΟΚ (που τερμάτισε στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου) πάρει πίσω το πλεονέκτημα, όλα θα κριθούν σε τρίτο ματς που θα γίνει την επόμενη Τετάρτη.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε δυνατά στο ματς και προσπέρασε με 2-6 μετά από κακή επίθεση της Κρολ. Με άσο της Κάφρεϊ, η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο μείωσε στους δύο (4-6) με άσο της Κάφρεϊ με τις φιλοξενούμενες να προσπερνούν με 4-8 με την Κούμπουρα. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 7-13 με μπλοκ της Σάλας έχοντας τον απόλυτο έλεγχο της κατάστασης.

Η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους (8-15) για την ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά μέχρι τέλους για το 18-25 και το 0-1 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Με άσο της Κάφρεϊ η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 10-7 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 11-11 με την Σάλας. Οι γηπεδούχες πάτησαν και πάλι γκάζι για το 18-13 με τη διαφορά να φτάνει στο 20-14 με την Κάφρεϊ. Η ομάδα του Πειραιά έδειξε αντίδραση και μείωσε σε 23-21 με την Τσιτσιγιάννη. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-21 μετά από μπλοκ της Κρολ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-5 στο τρίτο σετ με την Καράρο. Η ομάδα της Θεσσαλονίκη προσπέρασε με 7-6 με την Κάφρεϊ και έκανε το 11-8 με την Μερτέκη. Η ομάδα του Πειραιά έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 11-12 με τη Σάλας. Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 12-14 μετά από λάθος της Πολυνοπούλου στο φιλέ με τη διαφορά να φτάνει τους τρεις πόντους (16-19) μετά από άστοχη επίθεση της Κάφρεϊ. Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο έδειξε και πάλι αντίδραση και προσπέρασε με 20-19 και 22-20 με μπλοκ της Μπλάνκο. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (22-22) με άσο της Σάλας με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει και πάλι τη λύση και να κατακτά το τρίτο σετ με 25-22 με την Κάφρεϊ.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά και προσπέρασε με 7-10 με επίθεση της Κούμπουρα. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (12-12) με την Μερτέκη αλλά η ομάδα του Μιτσέλι προσπέρασε και πάλι με 13-17 με την Κούμπουρα. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν τη διαφορά και κατέκτησαν το τέταρτο σετ οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-8 με τη Γουίντερς με τον ΠΑΟΚ να δείχνει αντίδραση και να μειώνει στον πόντο και το 9-10. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε και πάλι με τρεις πόντους (9-12) και πήρε τη νίκη.