Ήττα του ΠΑΟΚ από τη Βισμπάντεν

Sportal newsroom 23:23 - 11.01.2024

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τη Βισμπάντεν με 3-0 σετ στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Challenge Cup.

Ο ΠΑΟΚ λύγισε από τη Βισμπάντεν στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Challenge Cup. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ηττήθηκε με 3-0 στο PAOK Sports Arena και πλέον ζορίζει η πρόκριση.

Ο Δικέφαλος πλέον πρέπει την επόμενη εβδομάδα στη Γερμανία να κερδίσει με 3-0 η 3-1 και κατόπιν να διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά στο χρυσό σετ. Ουσιαστικά ο σημερινός αγώνας είχε ενδιαφέρον μόνο στο δεύτερο σετ καθώς στο πρώτο και στο τρίτο οι Γερμανίδες κυριάρχησαν πλήρως με τον ΠΑΟΚ να έχει και αρκετά προβλήματα με τις ιώσεις που ταλαιπώρησαν την ομάδα τις προηγούμενες ημέρες.

Στο δεύτερο παρόλο που η Βισμπαντεν προηγήθηκε με 11-15, η είσοδος των Ηλιοπούλου, Γουίλιαμς βοήθησε στο να γίνει η ανατροπή (15-15) για να φτάσουμε στο 22-22 όπου έγιναν μαζεμένα λάθη. Αρχικά χάθηκε η ευκαιρία για κόντρα μπάλα με λάθος στην άμυνα, κατόπιν έγινε κακή πάσα και το σετ έκλεισε με λάθος υποδοχή με την οποία διαμορφώθηκε το τελικό 22-25.

«Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από τους φιλάθλους μας, για αυτή την δεύτερη σερί βαριά ήττα στην έδρα μας. Δυστυχώς δεν μπορούμε να αντιμετωπίσουμε ομάδες σαν την Βισμπάντεν, οι οποίες έχουν δυνατή επίθεση, καλό μπλοκ και άμυνα. Εμείς είμαστε σοφτ στις επιθέσεις μας και στην υποδοχή μας, και αυτό δεν μας δίνει καμία βοήθεια. Στο δεύτερο σετ είχαμε την ευκαιρία να αλλάξουμε τον ρυθμό και την ατμόσφαιρα, αλλά πολύ εύκολα χάσαμε τρεις σερί πόντους και μετά από αυτό η αντίσταση μας κατέρρευσε», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Ντάρκο Ζάκοτς.