Συνεχίζει το σερί του ο Ολυμπιακός, 39-22 την Πυλαία

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 39-22 της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη για τη 19η αγωνιστική της Handball premier.

Το αήττητο σερί του στη Handball premier διεύρυνε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε 39-22 της Πυλαίας στη Θεσσαλονίκη για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 37 βαθμούς, έχοντας εξασφαλίσει εδώ και καιρό την πρωτιά στην κανονική διάρκεια και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Η ομάδα του Πειραιά μετράει 18 νίκες και μία ισοπαλία στο φετινό πρωτάθλημα. Η Πυλαία, από την άλλη, παρέμεινε στην έβδομη θέση με 14 βαθμούς.

Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς στρέφει την προσοχή της στην Ευρώπη. Θυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει το Σάββατο (23/3, 20:30) την Κρκα από τη Σλοβενία στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του EHF European Cup.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-6 του ένατου λεπτού με έξι γκολ του Τζίμπουλα. Ο Βίντα έδωσε προβάδισμα έξι τερμάτων στην ομάδα του Πειραιά για το 8-2, ενώ ο Τζίμπουλας έφερε τους «ερυθρόλευκους» στο +10 (7-17) στο 26ο λεπτό του αγώνα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μιχαηλίδης έφερε τη διαφορά στα 9 τέρματα (8-19) που ήταν η μεγαλύτερη του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε στο 10-19.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο. Με γκολ του Σάββα η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 11-24 και στη συνέχεια ο Κάβτσιτς έδωσε «αέρα» 14 τερμάτων (12-26) στον Ολυμπιακό. Η Πυλαία μάζεψε τη διαφορά στα 11 γκολ, αλλά οι Πειραιώτες πάτησαν και πάλι γκάζι για το +17 (20-37) επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Τελικά, η ομάδα του Μπάμπιτς πήρε τη νίκη με αυτή τη διαφορά.

AΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 22-39

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-7, 4-10, 5-13, 7-16, 10-19 (ημχ), 11-24, 15-27, 18-30, 20-34, 20-38, 22-39

ΠΥΛΑΙΑ (Ανανιάδης): Μοϊσίλιεφ 1, Παλάσκας, Θ. Αντωνιάδης, Ν. Αντωνιάδης 1, Ντάνουλετ, Τσορτέκης, Βαρδάκας, Μπίλιας 2, Αλεξανδρίδης, Καραγκιοζόπουλος 2, Κυριακίδης 9, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Τζιάκης, Θεολόγης 4, Τζέλη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 7, Τζίμπουλας 8, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 5, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 4, Μιχαηλίδης 3, Σάββας 1.

Διαιτητές: Λινάρδος- Νικολαϊδης, Δίλεπτα: 0-4, Πέναλτι: 1/1-1/1