Παραμένει πρώτος ο Ολυμπιακός, 3-1 την Κηφισιά

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:59 - 27.01.2024 / Ανανεώθηκε: 21:54 - 27.01.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ της Κηφισιάς για τη 13η αγωνιστική της Volley League.

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει στην κορυφή του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 3-1 σετ της Κηφισιάς για τη 13η αγωνιστική της Volley League. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έφτασε τους 33 βαθμούς. Η Κηφισιά έμεινε στους 11.

Ο Ολυμπιακός συνήλθε σχετικά γρήγορα από την απώλεια του Σούπερ Καπ κόντρα στον ΠΑΟΚ. Οι Πειραιώτες στρέφουν την προσοχή στο ματς με την Αρκάς για τα προημιτελικά του CEV Cup.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε στον αγώνα με το πόδι στο γκάζι. Με άσο του Τράβιτσα, οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 10-5 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους (15-8) με επίθεση του Τζούριτς. Η ομάδα των βορείων προαστίων προσπάθησε να μειώσει με τον Οκοσάνοβιτς, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο.

Με πόντο του Τζούριτς, οι Πειραιώτες έφτασε στο 20-11 και ουσιαστικά καθάρισαν το πρώτο σετ. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έφτασε στο 25-13 με μπλοκ του Κουμεντάκη και λάθος επίθεση του Μπόγιτς.

Η Κηφισιά έδειξε αντίδραση στο δεύτερο σετ. Μετά το αρχικό 6-6 με δύο διαδοχικούς άσους του Τζούριτς, η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη έφτασε στο 8-10 με μπλοκ του Οκοσάνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι συνέχεια να έχουν καλή απόδοση στο φιλέ και έφτασαν στο 14-18 με μπλοκ του Σπιλιώτη. Η Κηφισιά διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στο 22-25 με επίθεση του Οκοσάνοβιτς.

Στο τρίτο σετ, με τον Ιντάλγκο στη γραμμή του σερβίς, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-3 με τον Τζούριτς. Η Κηφισιά προσπάθησε να γίνει πιο απειλητικά, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους πέντε πόντους. Οι Πειραιώτες κατέκτησαν το τρίτο σετ με 25-15 με μπλοκ του Ιντάλγκο.

Στο τέταρτο σετ η Κηφισιά προσπέρασε με 8-11 με μπλοκ του Άλβες. Ο Ολυμπιακός μείωσε 10-11 με δύο διαδοχικούς πόντους του Τζούριτς. Με άσο του Κουμεντάκη και στη συνέχεια άσο του Παγένκ, η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 19-16 και στη συνέχεια με 22-17 με άσο του Στερν. Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύθηκε στη συνέχεια και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Κουτσής, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Καλούδας, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Μπίτσικα.