Δεύτερη διαδοχική νίκη για το Μαρκόπουλο, 3-1 τον Άρη

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:00 - 27.01.2024 / Ανανεώθηκε: 20:27 - 27.01.2024

Το Μαρκόπουλο επιβλήθηκε 3-1 σετ του Άρη για τη 15η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Τρίποντο με το οποίο μπορεί να κοιτάζει ψηλά πήρε το Μαρκόπουλο. Η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο επιβλήθηκε 3-1 σετ του Άρη για τη 15η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα με έδρα τα Μεσόγεια. Το Μαρκόπουλο έφτασε τους 20 βαθμούς και γλυκοκοιτάζει την πρώτη πεντάδα. Ο Άρης, που πριν λίγες ημέρες πέτυχε σπουδαία ανατροπή κόντρα στον Πανιώνιο για το Κύπελλο, έμεινε στους 13 βαθμούς και τη δέκατη θέση.

Η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 6-3. Οι φιλοξενούμενες μείωναν διαρκώς αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν το πρώτο σετ. Το Μαρκόπουλο προσπέρασε με 19-14 και διατήρησε διαφορά πέντε πόντων μέχρι το τέλος του σετ και το 25-20.

Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 7-5 και το 10-7 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Ο Άρης μείωσε 10-9 αλλά η ομάδα με έδρα τα Μεσόγεια είχε τον έλεγχο για το 13-9. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε στους δύο πόντους για το 15-13 αλλά οι γηπεδούχες δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Η τελική ευθεία του σετ ανήκε το Μαρκόπουλο που με σερί 4-0 έκανε το 25-18 και κατέκτησε το δεύτερο σετ.

Ο Άρης μπήκε δυναμικά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 1-5. Το Μαρκόπουλο ισοφάρισε 8-8 αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήρε εκ νέου προβάδισμα με 11-14. Οι γηπεδούχες ισοφάριζαν διαρκώς μέχρι το 19-19. Σε εκείνο το σημείο ένα εντυπωσιακό σερί του Άρη έφερε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο 19-25 και το 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ το Μαρκόπουλο προσπέρασε με 8-4 αλλά ο Άρης επανήλθε γρήγορα και μείωσε στον πόντο για το 10-9. Η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο προσπέρασε με 16-12 ενώ η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους για το 18-13. Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη επανήλθε και πάλι για το 22-22 αλλά οι γηπεδούχες διατήρησαν την ψυχραιμία τους και έφτασαν στη νίκη.