Ήττα για την Εθνική ανδρών στη Ρουμανία

Sportal newsroom 23:06 - 28.12.2023

Η Εθνική χάντμπολ ανδρών ηττήθηκε με 31-27 από τη Ρουμανία στην πρεμιέρα του τουρνουά «Κύπελλο των Καρπαθίων» που διεξάγεται στο Πιτέστι.

Κακή πρεμιέρα έκανε η Εθνική χάντμπολ ανδρών που ηττήθηκε με 31-27 από τη Ρουμανία στο πλαίσιο του τουρνουά «Κύπελλο των Καρπαθίων» που διεξάγεται στο Πιτέστι.

Η Ελλάδα ήταν άκρως ανταγωνιστική και ήλεγχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του το παιχνίδι, έχοντας συνέχεια το προβάδισμα 8-10 (18’), 10-13 (23’) και 13-16 στο ημίχρονο. Στις αρχές του β’ ημιχρόνου με σερί 4-0 η διαφορά έφτασε στο +6 (14-20) στο 36’ και λίγο αργότερα 17-22 (42’) και 19-23 (44’).

Από εκείνο το σημείο οι Ρουμάνοι έκαναν την αντεπίθεση τους και με σερί 4-0 ισοφάρισαν 23-23 στο 47’. H Εθνική μας πήρε για τελευταία φορά το προβάδισμα στο 48’ (23-24) με τους Ρουμάνους να περνούν μπροστά με 25-24 στο 51’.

Η Εθνική αντέδρασε ισοφάρισε 25-25 (52’) και 26-26 (54’) αλλά στο τελευταίο 5λεπτο η Ρουμανία ήταν πιο ψύχραιμη και βρήκε τις λύσεις για να κερδίσει με 31-27.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 31-27 (13-16 ημχ)

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παπαντωντόπουλος, Παπαβασίλης 6, Σάββας 3, Πασσιάς 1, Κανδύλας, Μιχαηλίδης 2, Τζηράς 2, Δομπρής, Κεδέρης 2, Λιάπης 1, Παπαδιονυσίου, Αραμπατζής 1, Μάλλιος 2, Παπάζογλου, Τόσκας 4, Παναγιώτου, Mπόσκος 2, Μπουκοβίνας 1.

Διαιτητές: Πάρβου- Ποτίρνιτσε (Ρουμανία), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 3/3-2/4

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιώργος Ζαραβίνας δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ χρήσιμο φιλικό. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά. Έχουμε πολλά πράγματα να δούμε και να στοχεύσουμε. Σαφώς και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν αρκετά άστοχοι».