Στέφανος Τσιτσιπάς / © Photo by Graham Denholm/Getty Images/Ideal Images

LIVE ΧΑΤΣΑΝΟΦ - ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ (1-3)

Sportal newsroom 05:20 - 27.01.2023 / Ανανεώθηκε: 09:06 - 27.01.2023

Παρακολουθήστε μέσα από το Sportal την εξέλιξη του ημιτελικού του Australian Open ανάμεσα στον Στέφανο Τσιτσιπά και τον Καρέν Χατσάνοφ.

• Τέλος! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κρατάει το σερβίς του  και προκρίνεται στο τελικό του Australian Open.
  • Ξεκίνημα στο τέταρτο σετ με τον Τσιτσιπάς στο σερβίς. Κρατάει ο Έλληνας τενίστας για το 0-1

Ο Καρέν Χατσάνοφ μένει στο ματς, αφού κατακτά το τρίτο σετ με 7-6(6)

• Ο Χατσάνοφ αφού είχε απάντηση στο διπλό ματς πόιντ του Τσιτσιπά κατακτά το τρίτο σετ και μένει στον αγώνα.
  • Ο Χατσάνοφ ισοφαρίζει σε 6-6 στο τάι μπρέικ. Ο Τσιτσιπάς απώλεσε διπλό ματς πόιντ
  • Ο Τσιτσιπάς κάνει μίνι μπρέικ και προηγείται με 3-5 στο τάι μπρέικ
  • Κρατάει το σερβίς του ο Τσιτσιπάς. 6-6 και το τρίτο σετ οδηγείται στο τάι μπρέικ
  • Love service game για τον Χατσάνοφ. Σερβίρει υπό πίεση ο Στέφανος Τσιτσιπάς (6-5)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατακτά  το δεύτερο σετ με 4-6

• Love service game για τον Στέφανο Τσιτσιπά που κάνει το 4-6 και κατακτά και το δεύτερο σετ.
  • Σερβίρει καλά ο Έλληνας τενίστας για το 2-2
  • Ο Ρώσος κρατάει - έστω και δύσκολα - το σερβίς του. Ο Τσιτσιπάς έχασε τρεις ευκαιρίες για μπρέικ (2-1)
  • Ο Τσιτσιπάς ισοφαρίζει με καλό σερβίς και 1-1
  • Ο Χατσάνοφ κρατάει το σερβίς του στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ (1-0)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατακτά το πρώτο σετ με 6-7(2)

• Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε τρία μίνι μπρέικ στο τάι μπρέικ και πήρε το πρώτο σετ με 6-7(2)
  • Ο Ρώσος κρατάει το σερβίς του και το πρώτο σετ θα κριθεί στο τάι μπρέικ (6-6)
  • Παίρνει πίσω το μπρέικ ο Ρώσος και 2-3
  • Μπρέικ! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Χατσάνοφ, χτύπησε με το backhand και έκανε το 1-3.
  • Ξεκινάει με καλό σερβίς στο πρώτο σετ ο Έλληνας τενίστας και 1-2
  • Κρατάει το σερβίς του ο Χατσάνοφ και 1-1
  • Love service game για τον Έλληνα τενίστα στο ξεκίνημα του πρώτου σετ (0-1)
  • Ο  Στέφανος Τσιτσιπάς θα σερβίρει πρώτος στον αγώνα
  • Στα προημιτελικά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Γίρι Λεχέτσκα. Ο Χατσάνοφ προκρίθηκε μετά από την απόσυρση του Σεμπάστιαν Κόρντα. Ο Ρώσος, πάντως, είχε κατακτήσει τα δύο πρώτα σετ του αγώνα.
  • Ο δεύτερος ημιτελικός του Australian Open είναι ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και τον Τόμι Πολ
  • Ο Στέφανος Τσιτσιπάς διατηρεί εξαιρετική παράδοση απέναντι στον Ρώσο αφού μετρά πέντε νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις.
  • Απέναντί του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα βρει τον Καρέν Χατσάνοφ.
  • Θυμίζουμε ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε φτάσει μέχρι τον τελικό του Roland Garros 2021, όπου είχε ηττηθεί από τον Νόβακ Τζόκοβιτς
  • Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας διεκδικεί την πρόκριση στον τελικό του major της Μελβούρνης, που θα είναι ο πρώτος στην καριέρα του στην πόλη της Αυστραλίας, αν τα καταφέρει.