Αλύγιστος Μάρεϊ, έσωσε 5 ματς πόιντ και προκρίθηκε στον τελικό της Ντόχα

Άντι Μάρεϊ

© printscreen twitter

Sportal newsroom 21:03 - 24.02.2023 / Ανανεώθηκε: 22:32 - 24.02.2023

Ο Άντι Μάρεϊ επιβλήθηκε με 6-0, 3-6, 7-6(6) του Γίρι Λεχέτσκα και προκρίθηκε στον τελικό της Ντόχα.

Αρνείται να χάσει ο Άντι Μάρεϊ. Ο Βρετανός τενίστας έσωσε πέντε ματς πόιντ κόντρα στο Γίρι Λεχέτσκα πήρε τη νίκη με 6-0, 3-6, 7-6(6) και προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά της Ντόχα.

Ο Μάρεϊ επιστρέφει σε τελικό μετά το Ιούνιο του 2022. Ο 35χρονος τενίστας κατέκτησε με bagel το πρώτο σετ αλλά ο Τσέχος αντίπαλός του έδειξε πολύ μεγάλη αντίδραση.

Ο Λεχέτσκα προηγήθηκε με μπρέικ στο δεύτερο σετ και διατήρησε το πλεονέκτημά του μέχρι το τέλος ισοφαρίζοντας σε 1-1. Ο 21χρονος Τσέχος προηγήθηκε με μπρέικ (4-2, 5-3) και στο τρίτο σετ.

Ο Λεχέτσκα είχε δύο ματς πόιντ στο σερβίς του Μάρεϊ αλλά ο πρώην Νο.1 τενίστας του κόσμου άντεξε και μείωσε σε 5-4. Ο Τσέχος είχε τριπλό ματς πόιντ και στο δικό του σερβίς (40-0) αλλά δεν μπόρεσε να κλείσει τον αγώνα. Ο Μάρεϊ ήταν αλύγιστος και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Ο Μάρεϊ προκρίθηκε στον 71ο τελικό της καριέρας και θα διεκδικήσει τον 47ο τίτλο του. Αν ο Βρετανός κατακτήσει το τουρνουά θα είναι ο πρώτος του τίτλος από τον Οκτώβριο του 2019.