Εύκολα η Σάκκαρη στους «16» του τουρνουά της Γουαδαλαχάρα (vid)

Μαρία Σάκκαρη

Ελένη Ανδρικοπούλου 08:33 - 20.09.2023 / Ανανεώθηκε: 09:42 - 20.09.2023

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε την νίκη κόντρα στην Στορμ Χάντερ με 2-0 σετ και προκρίθηκε στις «16» του τουρνουά της Γουαδαλαχάρα. Εκεί η Ελληνίδα τενίστρια θα αντιμετωπίσει την Καμίλα Γκιόργκι τα μεσάνυχτα της Τετάρτης.

Η Μαρία Σάκκαρη χρειάστηκε 79 λεπτά για να επικρατήσει της Στορμ Χάντερ με 2-0 σετ (6-2, 6-4) εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τον τρίτο γύρο στη Γουαδαλαχάρα κι επιστρέφοντας παράλληλα στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Η περσινή φιναλίστ του τουρνουά έδειξε συνέπεια από τη θέση του service κερδίζοντας το 74% των πόντων πίσω από το πρώτο (25/34), είχε 20 winners και 17 αβίαστα λάθη, ενώ ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματική στις ευκαιρίες για break ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 4/5 break-points.

Στον επόμενο γύρο η Μαρία Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τα μεσάνυχτα της Τετάρτης (20/9) την Ιταλίδα Καμίλα Τζόρτζι, η οποία με τη σειρά της κέρδισε την Ισπανίδα Κριστίνα Μπούκσα με 6-1, 6-2 σε 69 λεπτά.

Ο αγώνας θα γίνει στο κεντρικό court, τρίτος κατά σειρά και όχι πριν τις 00:00 ώρα Ελλάδος, όπως αναφέρουν στο πρόγραμμα οι διοργανωτές.