Λύγισε η Σάκκαρη στα προημιτελικά του Σαν Ντιέγκο

Μαρία Σάκκαρη

Ελένη Ανδρικοπούλου 08:00 - 15.09.2023 / Ανανεώθηκε: 09:11 - 15.09.2023

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε 2-1 σετ 6-4, 0-6, 7-6(4) από την Έμα Ναβάρο κι αποχαιρέτησε στα προημιτελικά του 500αριού τουρνουά στο Σαν Ντιέγκο.

Η Μαρία Σάκκαρη δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει μια σπουδαία ανατροπή, κόντρα στην Έμα Ναβάρο για τα προημιτελικά του Σαν Ντιέγκο, το βράδυ της Πέμπτης (14/9).

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε 2-1 σετ 6-4, 0-6, 7-6(4) από την Αμερικανίδα κι αποχαιρέτησε το 500άρι τουρνουά στο Σαν Ντιέγκο από την προημιτελική φάση.

Η Μαρία Σάκκαρη, αν κι έμεινε πίσω στα σετ, πάλεψε για να ανατρέψει το σκορ αλλά λύγισε στο καθοριστικό tie break μετά από 2 ώρες και 15 λεπτά αμφίρροπης μονομαχίας.

Ήταν η 19η φετινή ήττα της 28χρονης Ελληνίδας πρωταθλήτριας σε σύνολο 48 αγώνων που έχει δώσει στο φετινό tour (29-19 το ρεκόρ) και η πέμπτη στους τελευταίους δέκα αγώνες επί αμερικανικού εδάφους.

Εκτός απροόπτου, η Μαρία Σάκκαρη θα αγωνιστεί στο WTA 1000 της Γουαδαλαχάρα στο Μεξικό την επόμενη εβδομάδα.