H σούπερ Σάκκαρη πέρασε αέρας στα ημιτελικά!

Μαρία Σάκκαρη

© φωτογραφία αρχείου Intime

Ελένη Ανδρικοπούλου 08:34 - 22.09.2023 / Ανανεώθηκε: 09:39 - 22.09.2023

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-3, 6-4) της Εμιλιάνα Αράνκγο και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της Γουαδαλαχάρα, όπου θα αντιμετωπίσει την Καρολίν Γκαρσία.

Η Μαρία Σάκκαρη συνεχίζει απτόητη στο τουρνουά της Γουαδαλαχάρα. Η 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια με πολύ καλή εμφάνιση πήρε την νίκη με 2-0 σετ (6-3,6-4) κόντρα στην Εμιλιάνα Αράνγκο μετά από 81 λεπτά αγώνα και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Αντίπαλός της στα ημιτελικά θα είναι η Γαλλίδα Καρολίν Γκαρσία (Νο.11 της παγκόσμιας κατάταξης), η οποία στην προημιτελική φάση επικράτησε της Βικτόρια Αζαρένκα. Ο αγώνας είναι προγραμματισμένος για τα ξημερώματα Σαββάτου (03:00).

Η περσινή φιναλίστ έδειξε συνέπεια από τη θέση του service ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 79% στους κερδισμένους πόντους στο πρώτο (34/43), αλλά και 36% στο δεύτερο (5/14) το οποίο δεν χρειάστηκε αρκετά στο ματς και είχε 20 winners (μόλις 5 η Αράνγκο). Το μοναδικό «αγκάθι» για τη Μαρία ήταν τα 31 αβίαστα λάθη.