Πάλεψε αλλά αποκλείστηκε η Ελλάδα από το United Cup

Σάκκαρη - Πέτρος Τσιτσιπάς/ ©Photo by Brett Hemmings/Getty Images

Sportal newsroom 14:02 - 05.01.2024 / Ανανεώθηκε: 14:19 - 05.01.2024

Η Μαρία Σάκκαρη κι ο Πέτρος Τσιτσιπάς ηττήθηκαν με 2-0 σετ από την Λάουρα Σίγκεμουντ και τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ κι έτσι η Γερμανία πέρασε στα ημιτελικά του United Cup.

Η Ελλάδα ήταν πολύ κοντά σε μία μεγάλη πρόκριση αλλά δεν τα κατάφερε. Η Μαρία Σάκκαρη κι ο Πέτρος Τσιτσιπάς ηττήθηκαν με 2-0 σετ (6-3, 6-3) από την Λάουρα Σίγκεμουντ και τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ κι η Ελλάδα αποχαιρέτησε το United Cup στα προημιτελικά.

Η Μαρία Σάκκαρη έδωσε το προβάδισμα στη «γαλανόλευκη» μετά την επικράτηση κόντρα στην Αντζελίκ Κέρμπερ, αλλά η Γερμανία ισοφάρισε μετά την ήττα του Στέφανου Τσιτσιπά από τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Το εισιτήριο για τους «4» κρίθηκε σε τρίτο αγώνα και στο διπλό μικτό. Εκεί η Γερμανία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά, όπου το πρωί του Σαββάτου (6/1) θα αντιμετωπίσει την Αυστραλία. To άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι Πολωνία - Γαλλία.

Δείτε το live του Sportal

• Η Γερμανία κάνει το 6-3, παίρνει τη νίκη με 2-0 σετ και παράλληλα την πρόκριση στους «4» του United Cup.
  • Ένα ακόμα game για την Σίγκεμουντ και τον Ζβέρεφ και 4-2 για τη Γερμανία
  • Μπρέικ από τη Γερμανία, η οποία παίρνει το προβάδισμα (3-2)
  • Ξανά στα ίσα οι δύο ομάδες, 2-2
  • Το δεύτερο της game κατακτά η Ελλάδα, η οποία ξαναπαίρνει προβάδισμα
  • Ισοφαρίζει η Γερμανία σε 1-1
  • Το πρώτο game κατακτά η Ελλάδα
  • Ξεκίνησε ο αγώνας!
  • Όποια χώρα καταφέρει να πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το πρωί του Σαββάτου (6/1) την Αυστραλία.
  • Ο αγώνας Ελλάδας - Γερμανίας βρίσκεται στο 1-1, μετά την επικράτηση της Σάκκαρη κόντρα στην Κέρμπερ με 2-0 και την ήττα του Στέφανου Τσιτσιπά με 2-0 από τον Ζβέρεφ
  • Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον σπουδαίο αγώνα της Μαρίας Σάκκαρη και του Πέτρου Τσιτσιπά κόντρα στην Λάουρα Σίγκεμουντ που θα κρίνει την πρόκριση στους «4» του United Cup.