Πάλεψε αλλά ηττήθηκε ο Τσιτσιπάς απ' τον Μεντβέντεφ στη Βιέννη

Στέφανος Τσιτσιπάς

Άγγελος Φραγκισκάτος 17:00 - 28.10.2023 / Ανανεώθηκε: 17:24 - 28.10.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς τα έδωσε όλα απέναντι στον Ντανίλ Μεντβέντεφ αλλά υπέκυψε στην ανωτερότητα του Σέρβου και ηττήθηκε με 2-0 σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τον Ντανίλ Μεντβέντεφ για τα προημιτελικά του τουρνουά της Βιέννης.

Ο Έλληνας τενίστας πάλεψε αρκετά, ωστόσο έχασε 2-0 από τον ανώτερο Ρώσο και αποχαιρέτησε το τουρνουά.

Στο πρώτο σετ οι δύο παίκτες πήγαιναν χέρι - χέρι μέχρι το έβδομο γκέιμ. Εκεί ο Μεντβέντεφ «έσπασε» το σερβίς του Στέφανου και πήρε κεφάλι στο σκορ. Κράτησε το προβάδισμα του και κατέκτησε το πρώτο σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ, η αναμέτρηση ήταν απόλυτα ισορροπημένη και οι δύο παίκτες κρατούσαν με σχετική άνεση το σερβίς τους. Οδηγήθηκαν στο τάιμπρεϊκ, όπου δεν μπορούσε κανείς εκ των δύο να κάνει μίνι μπρέικ, μέχρι και το 7-6 του Μεντβέντεφ, όπου ο Σέρβος πήρε τον καθοριστικό πόντο στο σερβίς του Στέφανου Τσιτσιπά και έκανε το 8-6 για το 2-0 στα σετ και την επικράτηση του.

Θυμηθείτε το Live του αγώνα

• Τέλος! Ο Μεντβέντεφ κάνει το μίνι και διαμορφώνει το τελικό 8-6, κάνοντας το 2-0 στα σετ και τελειώνοντας το παιχνίδι.
  • Δεύτερο ματς πόιντ για τον Μεντβέντεφ και 7-6.

Μένει στο ματς ο Τσιτσιπάς, κάνοντας το 6-6.

• Ματς πόιντ για τον Σέρβο και 6-5.
  • Κρατάει το σερβίς του ο Μεντβέντεφ και 5-5.
  • Μεγάλο σερβίς και μπροστά ο Έλληνας με 5-4.
  • Ισοφαρίζει ο Στέφανος σε 4-4.
  • Προβάδισμα ξανά για τον Σέρβο και 4-3.
  • Καλό σερβίς για τον Μεντβέντεφ και 3-3.
  • Κρατάει ξανά ο Έλληνας τενίστας και 3-2.
  • Ισοφαρίζει με καλό σερβίς ο Τσιτσιπάς σε 2-2.
  • Κρατάει το σερβίς του ο Ρώσος και 2-1.
  • Ισοφαρίζει ο Μεντβέντεφ σε 1-1.
  • Δυνατό σερβίς και 1-0 για τον Τσιτσιπά.
  • Love game για τον Μεντβέντεφ και 6-6. Όλα θα κριθούν στο τάιμπρεικ.
  • Γυρίζει από 0-30 και κρατάει το σερβίς του ο Τσιτσιπάς, κάνοντας το 6-5.
  • Άνετο service game για τον Ρώσο και 5-5.
  • Κρατάει άνετα το σερβίς του ο Τσιτσιπάς και 5-4.
  • Άνετο service game για τον Μεντβέντεφ και 4-4.
  • Σώζει μπρέικ πόιντ και κρατάει το σερβίς του ο Τσιτσιπάς, κάνοντας το 4-3.
  • Κρατάει άνετα το σερβίς του ο Μεντβέντεφ και 3-3.
  • Άνετο service game και για τον Τσιτσιπά και 3-2.
  • Άνετο service game για τον Ρώσο και 2-2.
  • Κρατάει το σερβίς του ο Έλληνας τενίστας για το 2-1 στο δεύτερο σετ.
  • Ζορίστηκε αλλά κρατάει ο Μεντβέντεφ για το 1-1.
  • Love service game για τον Τσιτσιπά και 1-0 στο δεύτερο σετ.

1ο σετ 6-4

• Ο Μεντβέντεφ πιέστηκε στο γκέιμ, αλλά κατέκτησε να πάρει το πρώτο σετ.
  • Κρατάει ο Τσιτσιπάς για το 5-4. Ο Ρώσος θα σερβίρει για να πάρει το πρώτο σετ.
  • Ο Μεντβέντεφ παίρνει το πλεονέκτημα και προηγείται με 5-3. Ο Τσιτσιπάς θα σερβίρει για να μείνει στον αγώνα.
  • Μπρέικ! Ο Μεντβέντεφ προηγείται με 4-3 και θα σερβίρει
  • Κρατάει ο Ρώσος για το 3-3.
  • Άνετο service game για τον Έλληνα τενίστα που προηγείται με 3-2 στο πρώτο σετ.
  • Δυσκολεύτηκε αλλά κράτησε το σερβίς του ο Μεντβέντεφ για το 2-2.
  • Σερβίρει καλά και ο Τσιτσιπάς για το 2-1.
  • Καλό σερβίς για τον Μεντβέντεφ και 1-1
  • Πιέστηκε αλλά κλείνει το γκέιμ ο Τσιτσιπάς για το 1-0 στο πρώτο σετ.
  • Το ματς ξεκίνησε.
  • Στο box του Στέφανου βρίσκεται η μαμά του, η Μπαντόσα και ο πατέρας του, Απόστολος.
  • Ο Τσιτσιπάς θα σερβίρει πρώτος, καθώς κέρδισε το στρίψιμο του νομίσματος.
  • Το ζέσταμα ξεκίνησε.
  • Οι δύο τενίστες έκαναν την εμφάνισή τους στο court.
  • Μετά το ματς αυτό θα διεξαχθεί και ο δεύτερος ημιτελικός μεταξύ Σίνερ και Ρούμπλεφ.
  • Από την άλλη πλευρά ο Μεντβέντεφ ξεπέρασε το εμπόδιο του μαχητικού Κάρεν Χατσάνοφ, νικώντας με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3).
  • Οι δύο τενίστες έχουν αναμετρηθεί 12 φορές, με τον Ρώσο να έχει να νικήσει οκτώ φορές και τον Τσιτσιπά τις άλλες τέσσερις.
  • Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στις 15:00 στο κεντρικό court του Erste Bank Open και θα μεταδοθεί ζωντανά από το COSMOTE Sport 6.
  • Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετωπίζει τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στα ημιτελικά του τουρνουά της Βιέννης.