Πρόωρος αποκλεισμός για τον Τσιτσιπά στο Τορόντο

Στέφανος Τσιτσιπάς

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:59 - 09.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:19 - 09.08.2023

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε σε straight sets από τον Γκαέλ Μονφίς και αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο του Masters του Τορόντο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο του τουρνουά Masters του Τορόντο. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ηττήθηκε με 6-4, 6-3 από τον Γκαέλ Μονφίς και αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που πριν λίγες ημέρες κατάκτησε το τουρνουά του Λος Κάμπος, δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στις καλές εμφανίσεις. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν απείλησε το σερβίς του Γάλλου (δεν έκανε break) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Masters του Τορόντο.

Ο Μονφίς είχε 85% στο πρώτο σερβίς κερδίζοντας 28/33 πόντους. Ο Γάλλος πέτυχε τη δεύτερη νίκη του κόντρα στον Στέφανο Τσιτσιπά και θα αντιμετωπίσει είτε τον Σεμπάστιαν Κόρντα είτε τον Αλεξάνταρ Βούκιτς.

Ο Μονφίς τελείωσε τον αγώνα με 24 winners έναντι 16 του Στέφανου Τσιτσιπά. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας είχε 11 αβίαστα λάθη και ο αντίπαλός του 14.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε στο πρώτο σετ και είχε μπρέικ πόιντ στο δεύτερο γκέιμ του ματς. Ο Μονφίς κράτησε το σερβίς του και βρήκε την ευκαιρία για μπρέικ για το 4-2. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας είχε και πάλι μπρέικ πόιντ στο όγδοο γκέιμ με τον Μονφίς να φτάνει στο 5-3 και να κλείνει το σετ στο σερβίς του.

Εδώ δεν χωρούν αντιπαλότητες: Η αθλήτρια στίβου Ιβάνα Σπάνοβιτς φωτογραφήθηκε παρέα με τη μεγάλη της ανταγωνίστρια φορώντας μαγιό!
ΣΤΙΒΟΣ

19:51 - 06.08.2023

«Φωτιά» έβαλε στο ίντερνετ η αθλήτρια στίβου, Ιβάνα Σπάνοβιτς, η οποία φωτογραφήθηκε παρέα με την μεγάλη της αντίπαλο, Μαρίνα Μπεκ - Ρόμαντσουκ, φορώντας μαγιό.

Ο Μονφίς έκανε μπρέικ στο πρώτο γκέιμ του δεύτερου σετ κάνοντας τη ζωή του πιο εύκολη. Ο Τσιτσιπάς έχασε μπρέικ πόιντ στο 3-1 του Γάλλου με τον Μονφίς στη συνέχεια να υπερασπίζεται το σερβίς του. Ο έμπειρος τενίστας έκανε δεύτερο μπρέικ και έκλεισε τον αγώνα με σχετική άνεση.