Ο Τσιτσιπάς ηττήθηκε από τον Ντε Μινόρ κι αποχαιρέτησε το Ακαπούλκο

Στέφανος Τσιτσιπάς

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 08:39 - 01.03.2024 / Ανανεώθηκε: 08:40 - 01.03.2024

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε την ήττα για πρώτη φορά από τον Ντε Μινόρ (1-2) και τον αποκλεισμό στο Ακαπούλκο.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων και γνώρισε τον αποκλεισμό!

Έπειτα από μία αναμέτρηση που κράτησε δύο ώρες και εννιά λεπτά, ο Έλληνας τενίστας ηττήθηκε από τον Άλεξ Ντε Μινόρ με 2-1 σετ (1-6, 6-2, 6-3) στον μεταξύ τους προημιτελικό κι έτσι αποχαιρέτησε το Ακαπούλκο.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Αυστραλός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά από 11 σερί ήττες κόντρα στον «Στεφ».

Τα πολλά και αβίαστα λάθη του Τσιτσιπά στο δεύτερο και τρίτο σετ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο για το τελικό αποτέλεσμα. Μπορεί ο 25χρονος αθλητής να χρειάστηκε μόλις 29 λεπτά για να πάρει το πρώτο σετ με 6-1, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Ο Ντε Μινόρ άντεξε στην πίεση, έβγαλε αντίδραση και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 6-3, κάνοντας μάλιστα τρία break στα σερβίς του «Στεφ».

Στη συνέχεια ο Αυστραλός έκανε ακόμη ένα break, πήρε το προβάδισμα (3-2) και κράτησε το σερβίς του για το 4-2 με αποτέλεσμα να πάρει το πάνω χέρι για τη νίκη.

Ο Ματέο Μπερετίνι χώρισε με τη Μελίσα Σάτα επειδή εκείνη ήταν σεξομανής! (pics)
SPORT+

12:13 - 27.02.2024

Η εθισμένη στο σεξ, Μελίσα Σάτα δεν είναι πια ζευγάρι με τον φιναλίστ του Γουίμπλεντον, Ματέο Μπερετίνι. Ο τενίστας μάλιστα ήταν αυτός που επιβεβαίωσε ότι οι δύο τους έβαλαν τέλος στην «έντονη σχέση τους», όπως την χαρακτήρισε.

Όσον αφορά στον ημιτελικό της διοργάνωσης, ο Άλεξ Ντε Μινόρ θα κοντραριστεί με τον Τζακ Ντρέιπερ, ο οποίος κέρδισε τον Μιομίρ Κετσμάνοβιτς με 2-0 σετ (6-2, 6-2).