Πικρό αντίο για τη Σάκκαρη στο Australian Open

Μαρία Σάκκαρη / © Photo by Robert Prange/Getty Images

Sportal newsroom 16:44 - 20.01.2023 / Ανανεώθηκε: 17:05 - 20.01.2023

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 7-6(3), 1-6, 6-4 από τη Λιν Ζου και αποχαιρέτησε το Australian Open.

Στον τρίτο γύρο ολοκληρώθηκε η πορεία της Μαρίας Σάκκαρη στο Australian Open. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 7-6(3), 1-6, 6-4 από την Λιν Ζου και αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση.

Η Μαρία Σάκκαρη έχασε το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ και πήρε με άνεση το δεύτερο. Στο τρίτο σετ, αν και ήταν πίσω με 3-1, προηγήθηκε με 3-4 αλλά έκανε πολλά λάθη επιτρέποντας στην Κινέζα αντίπαλό της να κατακτήσει τρία διαδοχικά γκέιμ για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση.

Η Σάκκαρη, που είχε και το κοινό με το μέρος της, έκανε πολλά λάθη (52 αβίαστα έναντι 38 της αντιπάλου της) και έχασε την ευκαιρία για μία καλή πορεία στη Μελβούρνη. Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Σάκκαρη είχε φτάσει πέρσι μέχρι τον τέταρτο γύρο της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Η Σάκκαρη και η αντίπαλός της μπήκαν αγχωμένες στον αγώνα. Η Ελληνίδα τενίστρια έχασε τα δύο πρώτα σερβίς της, με αποτέλεσμα η Ζου να προηγηθεί και στο 5-4 να έχει τις μπάλες στα χέρια της για να πάρει το σετ.

Η Σάκκαρη έδωσε νέο ενδιαφέρον στο σετ με νέο μπρέικ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκεί, η Σάκκαρη δέχθηκε τρία μίνι μπρέικ, δίνοντας την ευκαιρία στην αντίπαλό της να σερβίρει επιτυχημένα για να κατακτήσει το πρώτο σετ.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια περιόρισε τα λάθη στο δεύτερο σετ. Η Σάκκαρη έκανε συνολικά τέσσερα μπρέικ (δέχτηκε ένα) και κατέκτησε το δεύτερο σετ με μεγάλη άνεση.

Η Ζου μπήκε με μπρέικ στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 3-1. Η Σάκκαρη είχε απάντηση και με άψογο σερβίς προηγήθηκε με 3-4. Σε εκείνο το σημείο, όμως τα πολλά αβίαστα λάθη δεν της επέτρεψαν να πάρει άλλο γκέιμ, η Κινέζα έκανε μπρέικ για το 5-4 και έκλεισε τον αγώνα στο σερβίς της.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τη Ζου κόντρα σε τενίστρια του Top-10. Η Κινέζα θα αντιμετωπίσει στον τέταρτο γύρο τη Βικτόρια Αζαρένκα που επικράτησε με 1-6, 6-2, 6-1 της Μάντισον Κις.