Σαρωτική η Αζαρένκα, έτοιμη για τον τίτλο

Βικτόρια Αζαρένκα / © printscreen twitter.

Sportal newsroom 11:55 - 24.01.2023 / Ανανεώθηκε: 15:56 - 27.01.2023

Η Βικτόρια Αζαρένκα επιβλήθηκε με 6-4, 6-1 της Τζέσικα Πεγκούλα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open.

Η Βικτόρια Αζαρένκα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open. Η τενίστρια από τη Λευκορωσία επικράτησε με 6-4, 6-1 της Τζέσικα Πεγκούλα και δείχνει ότι πήγε στη Μελβούρνη με άγριες διαθέσεις.

Η 33χρονη τενίστρια, έχει κατακτήσει δύο φορές τον τίτλο στην Αυστραλία και επιστρέφει στην τετράδα μετά από δέκα χρόνια. Αξίζει να αναφέρουμε, ότι η Αζαρένκα έχει φτάσει δύο φορές στα ημιτελικά του Australian και αμφότερες κατέκτησε τον τίτλο.

Η Πεγκούλα, Νο.3 της παγκόσμιας κατάταξης, έκανε πάρα πολλά λάθη στο ματς. Η Αμερικανίδα τελείωσε το ματς με 31 αβίαστα λάθη, έναντι 20 της Λευκορωσίδας.

Η Αζαρένκα ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και κάνοντας μπρέικ νωρίς προηγήθηκε με 3-0. Η Αμερικανίδα μείωσε σε 3-1 και 5-3 με την «Βίκα» να κατακτά τελικά το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο σετ, η Λευκορωσίδα ήταν καταιγιστική. Η Πεγκούλα δεν κράτησε το σερβίς της ούτε μία φορά, πήρε το μοναδικό της γκέιμ με μπρέικ και η Αζαρένκα πήρε τη νίκη σε 1 ώρα και 37 λεπτά παιχνιδιού.

Η Βικτόρια Αζαρένκα θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την Έλενα Ριμπάκινα.