O Σίνερ έστειλε σπίτι του τον Νόβακ Τζόκοβιτς και πέρασε στον τελικό του Australian Open

© photo by Daniel Pockett / Getty Images / Ideal Images

Γιάννης Λιβανός • 09:51 - 26.01.2024

Ο σπουδαίος Γιαννίκ Σίνερ επικράτησε με 3-1(6-1, 6-2, 7-6 (6), 6-3) του Νόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Australian Open. Εκεί ο Ιταλός θα συναντήσει έναν εκ των Μεντβέντεφ ή Σβέρεφ.

Μεγάλη έκπληξη στο Australian Open! Ο Ιταλός Γιαννίκ Σίνερ (Νο4) απέκλεισε τον Νόβακ Τζόκοβιτς (Νο1) νικώντας τον με 3-1 σετ (6-1, 6-2, 7-6 (6), 6-3).  Κάπως έτσι ο Σέρβος κορυφαίος κατά πολλούς τενίστας έμεινε εκτός τελικού του Australian Open για πρώτη φορά μετά το 2018 (αφού και το 2022 δεν συμμετείχε λόγω των απόψεων του για τα εμβόλια και τον covid).

Ο Γιαννίκ Σίνερ ήταν συναρπαστικός καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα καταφέρνοντας μάλιστα να πάρει προβάδισμα από τα δύο κιόλας πρώτα σετ, με 6-1 και 6-2 αντίστοιχα. Στο τρίτο σετ ο Νόλε είχε απάντηση και κατάφερε να το κατακτήσει στο tie break με 7-6.

Στο τέταρτο σετ ωστόσο ο Σίνερ είχε περισσότερα αποθέματα ενέργειας αλλά και το ψυχικό σθένος και έτσι έφτασε σε αυτή την πολύ σημαντική νίκη.

Απίστευτο περιστατικό στο Australian Open: Ουκρανή τενίστρια απολογήθηκε γιατί έδωσε το χέρι στη Ρωσίδα αντίπαλο της
ΤΕΝΙΣ

10:49 - 25.01.2024

Αίσθηση έχει προκαλέσει η αντίδραση της Ουκρανικής Ομοσπονδίας τένις, μετά την κίνηση της Κότλιαρ να χαιρετήσει την Βλάντα Μίντσεβα. Καταδίκασε το περιστατικό, αναγκάζοντας την 16χρονη τενίστρια να απολογηθεί.

Στον τελικό ο Ιταλός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ντανίλ Μεντβέντεφ (Νο3) - Αλεξάντερ Σβέρεφ (Νο6).