Στέφανε, σήκωσέ το!

Στέφανος Τσιτσιπάς / © Photo by Darrian Traynor/Getty Images/Ideal images

Πηνελόπη Παπαδήμου 09:05 - 27.01.2023 / Ανανεώθηκε: 13:36 - 27.01.2023

Έτοιμος για κούπα! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντεπεξήλθε στην πίεση του Καρέν Χατσάνοφ, επικράτησε με 6-7(2), 4-6, 7-6(6), 3-6 και προκρίθηκε στον τελικό του Australian Open για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Και πώς να χάσει! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε με επιτυχία την πίεση που του άσκησε ο Καρέν Χατσάνοφ, επικράτησε με 6-7(2), 4-6, 7-6(6), 3-6 και προκρίθηκε στον τελικό του Australian Open για πρώτη φορά στην καριέρα του.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας διατήρησε την εξαιρετική παράδοση που έχει κόντρα στον Ρώσο παίρνοντας την έκτη νίκη του σε ισάριθμες αναμετρήσεις. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα περιμένει τον αντίπαλό του στο τελικό που θα είναι είτε ο Νόβακ Τζόκοβιτς είτε ο Τόμι Πολ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του Χατσάνοφ και έκανε μπρέικ νωρίς στο πρώτο σετ για το 1-3. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας είχε, όμως, κακό πρώτο σερβίς επιτρέποντας στον αντίπαλό του να απαντήσει αμέσως. Κερδίζοντας τα μεγάλα ράλι, ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε μπρέικ πόιντ στο 8ο γκέιμ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας με υποδειγματικό forehand στην ευθεία πήρε το γκέιμ και σέρβιρε για να κατακτήσει το σετ.

Έχοντας τις μπάλες στα χέρια του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς υπέπεσε σε δύο σερί διπλά λάθη στο σερβίς του δίνοντας την ευκαιρία στον Χατσάνοφ να απαντήσει εκ νέου στο μπρέικ του Έλληνα τενίστα. Οι δύο αντίπαλοι κράτησαν το σερβίς του και το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Εκεί, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε νωρίς με τρία μίνι μπρέικ (1-6) με τον Έλληνα τενίστα να κατακτά το πρώτο σετ μετά από 55 λεπτά.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρήκε καλές επιστροφές και είχε τρεις ευκαιρίες για μπρέικ στο τρίτο γκέιμ. Ο Ρώσος με καλό πρώτο σερβίς δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να πάρει το πλεονέκτημα με τον Τσιτσιπά να κρατάει για το 2-2.

Οι δύο τενίστες δεν είχαν πρόβλημα στη συνέχεια στο σερβίς τους με τον Τσιτσιπά να κάνει το μπρέικ στο ένατο γκέιμ δίνοντάς του το δικαίωμα να σερβίρει για το δεύτερο σετ. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας δεν είχε διάθεση για άλλα... δώρα και έκλεισε το δεύτερο σετ στο 4-6.

O Tσιτσιπάς πήρε το τρίτο μπρέικ πόιντ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς εκμεταλλεύθηκε το τρίτο μπρέικ πόιντ που είχε στο τρίτο γκέιμ και κρατώντας το σερβίς του προηγήθηκε με 1-3. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας σέρβιρε καλά στη συνέχεια και είχε τις μπάλες στα χέρια του για να τελειώσει το ματς. Ο Χατσάνοφ βρήκε καλές επιστροφές, πήρε πίσω το μπρέικ και ισοφάρισε σε 5-5 μένοντας ζωντανός στον αγώνα. Το τρίτο σετ οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με μίνι πρέπει και έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας είχε διπλό ματς πόιντ αλλά ο Χατσάνοφ έβγαλε σπουδαίες άμυνες, ισοφάρισε σε 6-6 και έκλεισε το σετ μένοντας ζωντανός.

Ευκολα το 4ο σετ ο Τσιτσιπάς

Στο τέταρτο σετ. ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδειξε ότι είναι σε πνευματική ετοιμότητα για το τουρνουά. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έκανε το μπρέικ πολύ νωρίς, προηγήθηκε με 0-3 και κρατώντας το σερβίς κατέκτησε το σετ παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικο.