Με επίθεση... φωτιά η ΑΕΚ «κατάπιε» την Καρδίτσα

Χρήστος Τσάλτας 19:05 - 04.11.2023 / Ανανεώθηκε: 19:53 - 04.11.2023

Επιβλητική από τα πρώτα λεπτά η AEK Betsson, μετέτρεψε σε υγιεινό περίπατο την αναμέτρηση με την Καρδίτσα (103-88) και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στη φετινή Basket League.

Αντίδραση μετά την ήττα στο Αλεξάνδρειο, κόντρα στον Άρη έβγαλε η ΑΕΚ Betsson. Και το έκανε με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα του Ζοάν πλάθα αντιμετώπισε την Καρδίτσα, για την 5η αγωνιστική της Basket League, έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της από τα πρώτα λεπτά και χωρίς να κινδυνέψει σε κανένα σημείο του αγώνα πήρε αυτό που ήθελε, ανεβαίνοντας στο 2-3, την ώρα που η ομάδα της Θεσσαλίας υποχώρησε στο 0-5.

Η Ένωση πετούσε... φωτιές επιθετικά, σκόραρε 59 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και «καθάρισε» από νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο Τσέισον Ραντλ με 20 πόντους και 7/10 σουτ ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας του, με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να μετράει 17 πόντους και 5/6 σουτ σε 12 λεπτά, ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Τζάστιν Τίλμαν. Όλα αυτά, σε ένα παιχνίδι που η Ένωση είδε τους Ζώη Καράμπελα και Γιάννη Κουζέλογλου να κάνουν σημαντικό step up. Για την Καρδίτσα, οι 14 πόμντοι του Ρομέλο Ουάιτ και οι 14 του Γιώργου Καμπερίδη δεν αρκούσαν.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να επιβάλλει το παιχνίδι της και χτυπώντας από κοντά μπήκε σε θέση οδηγού με Τίλμαν και Κουζμίνσκας (10-4, 3'). Ο Ραντλ φώναξε παρών, ο Κουζμίνσκας συνέχισε στο ίδιο τέμπο και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (24-12, 5'), με την Ένωση να μετράει 9/9 σουτ στο διάστημα αυτό! Σάιμπερτ και Ουάιτ προσπάθησαν να μειώσουν, αλλά ο Ραντλ δεν το επέτρεψε (30-19, 7'). Ο Μπουκάναν έδωσε ανάσα στην ομάδα του, μαζί με Καμπερίδη (32-26, 9'). Ο Λάνγκστον Χολ όμως είπε την τελευταία λέξη και με λέι απ έγραψε το 34-26.

Η Καρδίτσα μπήκε με διάθεση να μειώσει τη διαφορά και τα κατάφερε, χάρη σε Μπουκάναν και Χρηστίδη που βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι (38-33, 12'). Η απάντηση της ΑΕΚ όμως ήταν άμεση. Νετζήπογλου και Κουζέλογλου ανέλαβαν δράση και με δικές τους προσπάθειες η διαφορά αυξήθηκε (46-33, 14'). Τίλμαν και ΜακΡέι πήραν προσπάθειες στην επίθεση, με τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο και να ξεπερνάει τους 20 πόντους (56-35, 18'). Ο Ματαλιωτάκης ήρθε να προσθέσει το όνομά του στους σκόρερ της ΑΕΚ (58-37, 19'). Την τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος την είπε ο Τζόρνταν Σάιμπερτ, που με τρίποντο έγραψε το 59-41.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Καρδίτσα βρήκε σκορ από Μπουκάναν και Ουάιτ και κατάφερε να μειώσει (62-48, 22'). Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου προσπάθησαν να μείνουν στο ματς και ο Σμιθ μείωσε με κάρφωμα (65-53, 24'). Η αντίδραση από πλευράς ΑΕΚ ήταν άμεση, με Ραντλ και Κουζμίνσκας να αναλαμβάνουν δράση (74-53, 26'). Ο Καράμπελας μπήκε στην εξίσωση, ο Ραντλ συνέχισε να είναι αποτελεσματικός και το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα μεγάλωσε (84-59, 29'). Ο Τζόρνταν ΜακΡέι έβαλε το κερασάκι στο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να κλείνει στο +25 για το 86-61.

Η ΑΕΚ κράτησε τη διαφορά ψηλά και στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με Τίλμαν και ΜακΡέι (90-65, 32'). Όλοι περίμεναν την στιγμή που θα ερχόταν η 100άρα. Η υπόθεση νίκη είχε κριθεί, με την Ένωση να κατεβάζει μηχανές μεν, αλλά τη διαφορά να παραμένει ψηλά (98-78, 37'). Ένα λέι απ του Ματαλιωτάκη έφερε και την 100άρα για την Ένωση που έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 34-26, 59-41, 86-61, 103-88.

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Τίλμαν 15, Χολ 2, Ραντλ 20 (6), Καράμπελας 10 (2), Φλιώνης 1, Νετζήπογλου 10 (2), Χατζηδάκης 2, Κουζμίνσκας 17 (3), ΜάκΛεμορ 9 (1), Κουζέλογλου 7, Ματαλιωτάκης 4, ΜακΡέι 6.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ουάιτ 14, ΜακΚάλουμ 6 (1), Μπιουκάναν 9 (1), Κλάσεν 9 (2), Σμιθ 12 (1), Μαλέλης, Δίπλαρος, Χρηστίδης 4, Τσούκας 3 (1), Αβδάλας 9 (1), Σάιμπερτ 8 (2), Καμπερίδης 14 (3).