Το Περιστέρι «άλωσε» τα Λιόσια και άφησε την ΑΕΚ Betsson στην... αναμονή για εξάδα

Ζερμέιν Λοβ

Χρήστος Τσάλτας 22:27 - 23.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:31 - 23.03.2024

Συγκλονιστικό παιχνίδι στα Λιόσια, με την ΑΕΚ Betsson να έχει σε τρομερή κατάσταση τον ΜακΡέι, όμως το Περιστέρι με σημεία αναφοράς Ράγκλαντ και Μήτρου Λονγκ και αποτελεσματική άμυνα στα τελευταία λεπτά έφυγε με το «διπλό» (101-97).

Η ΑΕΚ Betsson «καιγόταν» για νίκη πριν από το τζάμπολ του αγώνα, ώστε να βρεθεί στην έκτη θέση της τελικής κατάταξης. Το Περιστέρι είχε εξασφαλίσει την τρίτη θέση, όμως μόνο αδιάφορο δεν παρουσιάστηκε στο κλειστό των Λιοσίων, καταφέρνοντας να πάρει ακόμα μια εκτός έδρας νίκη στη σεζόν. Έτσι η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκλεισε ιδανικά την regular season, μετρώντας ρεκόρ 15-7, την ώρα που η Ένωση υποχώρησε στο 9-13 με το πέρας 22 αγωνιστικών.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Ηλία Ζούρου θα πρέπει να περιμένει τα αποτελέσματα της Κυριακής, για να μάθει τη θέση της στην τελική κατάταξη. Αυτό γιατί με νίκη του Κολοσσού Ρόδου και ήττα του ΠΑΟΚ, τότε η Ένωση θα τερματίσει έβδομη στην κατάταξη. Σε περίπτωση όμως νίκης της ομάδας του Στάθη Νεραντζάκη, τότε οι κιτρινόμαυροι θα είναι στην έκτη θέση, ό,τι κι αν γίνει στο παιχνίδι της Ρόδου.

Ο Ζερμέιν Λοβ με 20 πόντους ήταν το πρώτο βιολί για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, την ώρα που οι Τζο Ράγκλαντ και Νέιτ Ρένφρο ακολούθησαν με 19 και 16 πόντους, αντίστοιχα. Από πλευράς ΑΕΚ Betsson ο Τζόρνταν ΜακΡέι μέτηρσε 27 πόντους, σε ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι από πλευράς Αμερικανού γκαρντ, με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας να ακολουθεί με 13 πόντους.

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης μέσα από το Sportal.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Με καλό ρυθμό μπήκε η ΑΕΚ Betsson στην επίθεση και με τον ΜακΡέι αιχμή του δόρατος κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά (10-9, 3'). Η Ένωση κατάφερε να χτίσει διαφορά με τον Αγραβάνη να ακολουθεί τον συμπαίκτη του (15-11, 5'). Το Περιστέρι έβγαλε αντίδραση και χάρη σε Κασελάκη και Ρένφρο ανέτρεψε την κατάσταση (17-18, 6'). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από ΜακΡέι και Κουζμίνσκας και ανέκτησαν τα ηνία (27-22, 9'). Το Περιστέρμ έμεινε στο πλα΄νο του όμως και με τον Ζερμέιν Λοβ να αναλαμβάνει δράση κατάφερε να ισοφαρίσει σε 29-29 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ζερμέιν Λοβ πήρε την κατάσταση στα χέρια του για το Περιστέρι και η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη μπήκε σε θέση οδηγού (34-37, 13'). Ο Χόλινς φώναξε παρών και η AEK Betsson ισοφάρισε (39-39, 14'). Ο Τζο Ράγκλαντ ανέλαβε δράση για το Περιστέρι, με τους φιλοξενούμενους να χτίζουν διαφορά (44-50, 16'). Ο Μήτρου Λονγκ μπήκε στην εξίσωση και οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά (46-55, 18'). Ο Ουίλιαμς συνδέθηκε με το καλάθι των γηπεδούχων, με το Περιστέρι να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα για το 51-58.

Το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και χάρη σε Ντάνγκουμπιτς και Τόμπσον ανέβασε τη διαφορά (55-65, 23'). Η ενέργεια της ΑΕΚ Betsson στην άμυνα έφερε αντίδραση, με τον Κουζμίνσκας να μπαίνει στην εξίσωση (60-65, 25'). Ο ΜακΡέι ήταν ορεξάτος, ο Κουζέλογλου ακολούθησε και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (66-65, 26'). Ο Ντάνγκουμπιτς με δικά του σουτ έβαλε ξανά μπροστά το Περιστέρι (70-73, 28'). Κουζέλογλου και Κουζμίνσκας χτύπησαν κοντά στο καλάθι και η Ένωση ανέκτησε τον έλεγχο (76-75, 29'). Ο Ρένφρο ισοφάρισε με 1/2 βολές σε 76-76, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με την ΑΕΚ Betsson να μπαίνει σε θέση οδηγού με τον Νετζήπογλου (83-80, 32'). Η αντίδραση του Περιστερίου ήρθε με τις εμπνεύσεις του Ράγκλαντ, πριν απαντήσει ο Καράμπελας με τρίποντο (86-85, 33'). Η ΑΕΚ Betsson συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με τον ΜακΡέι μπροστάρη έχτισε διαφορά (92-87, 35'). Το Περιστέρι δεν ξέφυγε από το πλάνο του και χάρη σε Ράγκλαντ-Μήτρου Λονγκ ανέκτησε τον έλεγχο (93-94, 37'). Η άμυνα των παικτών του Σπανούλη οδήγησε την Ένωση σε κακές επιλογές, οι γκαρντ των φιλοξενούμενων συνέχισαν να απειλούν και η διαφορά ανέβηκε (93-98, 39'). Το Περιστέρι κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την regular season της Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 51-58, 76-76, 97-101.