Έκανε πλάκα η Μπαρτσελόνα στη Μπολόνια

Virtus Segafredo / Twitter

Sportal newsroom 23:25 - 09.02.2023 / Ανανεώθηκε: 23:43 - 09.02.2023

Η Μπαρτσελόνα άνοιξε το γκάζι στη δεύτερη περίοδο στην έδρα της Μπολόνια και έφτασε σε άνετη νίκη. Η Βίρτους δεν ήταν σε καλό βράδυ και το τελικό 75-92 μαρτυρά απόλυτα την εικόνα του παιχνιδιού.

Με τους Μίροτιτς, Γιοκουμπάιτις, Αμπρίνες, και Λαπροβίτολα να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων, η Μπαρτσελόνα έφτασε σε άνετη νίκη στην έδρα της Βίρτους Μπολόνια (75-92).

Η ομάδα της Βαρκελώνης δεν συνάντησε καμία απολύτως αντίσταση στην Ιταλία και παίζοντας ομαδικό μπάσκετ κατάφερε να πάρει την 16η νίκη της στη διοργάνωση και έχει μια λιγότερη από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ένα δεκάλεπτο μόνο άντεξε η Βίρτους και κατάφερε να κοντράρει τους Καταλανούς. Μετά το 17-27 του 10' η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 21-0 και άφησε πίσω της την ιταλική ομάδα, η οποία δεν κατάφερε να συνέλθει ποτέ. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους είχαν καταφέρει μέσω της άμυνά τους να κρατήσουν σε ρηχά νερά τον Τεόντοσιτς και την παρέα του και παίζοντας ομαδικά στην επίθεση κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +20 (27-47).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σάρας δεν είχαν παρά να διαχειριστούν το σκορ. Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε καμία πίεση και κατάφερε μάλιστα να ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους 37 πόντους (31-68 στο 26'). Στο 30' το ταμπλό έγραφε 39-74 και κάπως έτσι οι δύο ομάδες μπήκαν στην τέταρτη περίοδο απλά για να ολοκληρώσουν τον αγώνα. Το τελικό 75-92 μάλλον τιμητικό θεωρείται για τους παίκτες του Σκαριόλο που σίγουρα θα θέλουν να ξεχάσουν γρήγορα αυτό το παιχνίδι.

MVP: Νίκολα Μίροτιτς

Ήταν ο παίκτης με τους περισσότερους πόντους (17) ενώ έδωσε και 4 ασίστ στους συμπαίκτες του. Σε μια βραδιά που ξεχώρισε το ομαδικό παιχνίδι της Μπαρτσελόνα, αυτός είχε το κλικ παραπάνω...

Δεκάλεπτα: 17-22, 27-47, 39-74, 75-92.