Τριάδα - όνειρο οι Μήτογλου, Παπανικολάου, Ουόκαπ και νίκη για την Ελλάδα στο ντεμπούτο του Σπανούλη!

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:04 - 23.02.2024 / Ανανεώθηκε: 00:21 - 24.02.2024

Σε ένα κατάμεστο από 12.439 φίλους της εθνικής ομάδας ΣΕΦ, η Ελλάδα επικράτησε με σκορ 72-64 της Τσεχίας για την προκριματική φάση του Eurobasket 2025. Καταπληκτική εμφάνιση από τους Μήτογλου, Παπανικολάου και Ουόκαπ που ήταν ο πολιορκητικός κριός της γαλανόλευκης στο ντεμπούτο του Σπανούλη

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2025, με την Γαλανόλευκη, σε ένα κατάμεστο ΣΕΦ, να επικρατεί της Τσεχίας με 72-64.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό για περίπου 30’ λεπτά. Από την τέταρτη περίοδο και μετά όμως η Ελλάδα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Τσεχία και με όπλο την άμυνά της και το καθαρό μυαλό του Ουόκαπ, άνοιξε την διαφορά και πήρε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 22 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ουόκαπ, με 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ και επίσης 16 ο Παπανικολάου, που είχε και εκείνος 8 Ριμπάουντ. Να σημειώσουμε πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε τρόπο να φτάσει το θετικό αποτέλεσμα παρά τα μόλις 4/25 τρίποντα.

Για την Τσεχία ο Μπάλβιν είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ 12 πρόσθεσε ο Πετέρκα και 10 ο Κίζλινκ. Το αστέρι των Τσέχων, Τόμας Σατοράνσκι, είχε 9 πόντους, 6 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η Εθνική μας ομάδα και η Τσεχία συμβάδιζαν στο σκορ για το μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου, καθώς η αντίπαλοι της Ελλάδας, μετά το 12-8 (6’) βρήκαν λύσεις και με ένα 6-0 ξέφυγαν, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 12-15.

Το σερί των Τσέχων βέβαια δεν σταμάτησε εκεί, καθώς η παρέα του Σατοράνσκι έφτασε το σερί της στο 0-11, κάνοντας το 12-19 (11’). Η Ελλάδα είχε απαντήσεις με τον Τολιόπουλο, τον Μήτογλου και κυρίως την άμυνά της. Έτσι, με ένα επιμέρους 2-9 έκανε το σκορ 21-21 (14’), με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να συμπορεύονται μέχρι το 20’ (32-31).

Η Ελλάδα δεν μπήκε καλά ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Εθνική ομάδα είχε τους Τσέχους να βρίσκουν σουτ και να παίρνουν τον έλεγχο, κάνοντας το σκορ 33-40 (23’). Ο Δημήτρης Μωραΐτης πήρε πρωτοβουλίες σε εκείνο το σημείο και η Εθνική μας μπήκε ξανά στο ματς, με τον νεαρό γκαρντ να διαμορφώνει με δική του ασίστ το 41-40 (24’). Ένα μικρό ξέσπασμα του Ρογκαβόπουλου αυτή τη φορά, έκανε το σκορ 51-46 (28’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-50.

Ο Χαραλαμπόπουλος με τρίποντο έκανε το σκορ 58-50 (31’), με την Ελλάδα να φτάνει λίγο μετά και στο +9 (61-52, 33’). Η άμυνα παρέμεινε οδηγός για την Εθνική, με την Τσεχία να μην έχει απάντηση στο δυναμικό παιχνίδι των διεθνών μας, το οποίο είχε ως αποτέλεσμα η ψαλίδα να ανοίξει και στους 13 (69-56, 36’). Κάπου εκεί τελείωσαν τα πάντα, καθώς η Τσεχία δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Τελικός σκορ 72-64 και νίκη για την Ελλάδα!

Ο Τόμας Ουόκαπ έκανε τα πάντα απέναντι στην Τσεχία, τελειώνοντας το ματς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η άμυνα της Ελλάδας ήταν όλα τα λεφτά. Μέσα από αυτή βρήκε ρυθμό η εθνική και μέσα από αυτή καθάρισε και τον αγώνα, αναγκάζοντας την Τσεχία σε 18 λάθη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καστίγιο, Γκεντβίλας, Ζάστσουκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 32-31, 53-50, 72-64

Θυμηθείτε το live της αναμέτρησης

Δύο βολές για τον Μήτογλου στην τελευταία επίθεση της Ελλάδος. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού με 2/2 διαμορφώνει το τελικό 72-64.

39' Τρίποντο των Τσέχων, 70-64 και νέο τάιμ άουτ του Σπανούλη 14 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Θέλει διαφορά ο κόουτς!

39' 70-61, μειώνουν οι Τσέχοι και ο Σπανούλης παίρνει τάιμ άουτ!

Οδεύουμε προς το τέλος της αναμέτρησης αφού απομένουν 50 δευτερόλεπτα

38' 70-59 το σκορ, η Ελλάδα έχει καθαρίσει τον αγώνα

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και ουσιαστικά έκοψαν τα φτερά των Τσέχων. Έτσι πήραν διαφορά και το... πάνω χέρι οι Έλληνες!

38' Ο Ουόκαπ ξανά από μέση απόσταση, Ελλάδα - Τσεχία 69-58, αφού απάντησαν άμεσα οι Τσέχοι

37' Ο Παπανικολάου ανεβάζει τη διαφορά στο +11, 67-56! Η Ελλάδα κοντά στη νίκη!

36' Χαλάρωσε λίγο η εθνική Ελλάδος και οι Τσέχοι μείωσαν στους 5 όμως ο Ουόκαπ με φλότερ κάνει το 63-56!

35' 61-54, μειώνουν οι Τσέχοι

Ο Ουόκαπ κάνει ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι με τα γαλανόλευκα, καθώς έχει 12 πόντους 7 ριμπάουντ και 8 σίστ.Κοντά στο τριπλ νταμπλ ο γκαρντ του Ολυμπιακού!

34' Συγκινητικός ο Χαλαραμπόπουλος, πήρε ριμπάουντ και ο Ουόκαπ σκόραρε τρίποντο, 61-52

32' Μειώνουν οι Τσέχοι, 58-52!

32' Ο Χαραλαμπόπουλος χτυπάει από το τρίποντο, Ελλάδα - Τσεχία 58-50

Νευρικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της περιόδου, χάνουν εύκολα σουτ

32' Ο Λαρεντζάκης άργησε να κάνει επαναφορά, η μπάλα στην Τσεχία

Ξεκίνησε η τελευταία περίοδος, ο Χαραλαμπόπουλος βάζει το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου, Ελλάδα - Τσεχία 55-50

Τέλος 3ης περιόδου, Ελλάδα - Τσεχία 53-50!

29' Λάθος του Λαρεντζάκη, μειώνει η Τσεχία στους 3 (53-50)

Η Ελλάδα στην 3η περίοδο έχει ανεβάσει την απόδοσή της και η καλή της άμυνα της δίνει και σκορ!

28' Μείωσαν οι Τσέχοι με βολές, 51-48, απάντησε με κάρφωμα ο Αντετοκούνμπο 53-48

28' Καλάθι του Ρογκαβόπουλου, στο +5 για πρώτη φορά η Ελλάδα 51-46

28' Η Ελλάδα έχει «λυθεί» και παίζει γρήγορο μπάσκετ, κλέβει μπάλες και ξεχύνεται στην επίθεση αστραπιαία. Το σκορ είναι 49-46

26' Ξανά μπροστά η Ελλάδα με βολές του Μωραΐτη, ενώ ο Ουόκαπ κάνει το 47-44 στον αιφνιδιασμό!

26' Οι Τσέχοι πήραν ξανά το προβάδισμα, 41-42!

Τα ποσοστά μας πάντως παραμένουν τραγικά (16/43 από το δίποντο και 2/16 από το τρίποντο)

Οι Τσέχοι θέλησαν να μας αιφνιδιάσουν, πήγαν τη διαφορά ξανά στους 7 πόντους όμως η Ελλάδα επανήλθε άμεσα και πλέον είναι αυτή μπροστά στο σκορ!

24' Περνάει μπροστά η ομάδα του Σπανούλη με καλάθι του Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό, 41-40!

24' Τρίποντο ο Παπαγιάνης και η Ελλάδα μειώνει στον πόντο, 39-40

23' Με βολή του Παπανικολάου η Ελλάδα μειώνει σε 36-40

23' Ο Ουόκαπ έκλεψε και δέχθηκε πάσα στον αιφνιδιασμό για το 35-40

22' Ο Μήτογλου μειώνει σε 32-37, ο Μόχατσικ πάει ξανά τη διαφορά στους 7', 33-40!

21' Προβάδισμα 5 πόντων για τους Τσέχους, 32-37

21' Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε

Δείτε εδώ τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Θα είμαστε μαζί σας ξανά σε περίπου πέντε λεπτά για το 2ο ημίχρονο!

Η υπεροχή μας είναι στα σουτ 2 πόντων (12/24) έναντι 9/19 των Τσέχων ενώ στις βολές η Ελλάδα έχει 5/9 και η Τσεχία 7/10.

Τι είδαμε στο πρώτο ημίχρονο; Ο Μήτογλου με 14 πόντους είναι πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, ενώ οι Μπάλβιν και Πετέρκα έχουν σημειώσει από 7 για τους Τσέχους. Τα ποσοστά της Ελλάδας από το τρίποντο είναι τραγικά (1/12), την ώρα που οι Τσέχοι δεν πάνε και πολύ πίσω αφού η ευστοχία τους πίσω από τα 6.75' είναι στο 16,67% (2/12).

20' Με φοβερό κάρφωμα του Μήτογλου τελειώνει το ημίχρονο! Ελλάδα - Τσεχία 32-31

19' Η Ελλάδα προηγείται με 30-31, 12.8'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου

18' 29-29 ισοφαρίζουν από την γραμμή της... φιλανθρωπίας οι Τσέχοι με τον Γέλινεκ

Οι οδηγίες του κόουτς Σπανούλη!

17' Επιτέλους τρίποντο για την Ελλάδα, το έβαλε ο Μήτογλου και πήγε το σκορ στο 29-27

17' Ξανά για την Ελλάδα η κατοχή. 26-27 το σκορ σε έναν αγώνα με αργό ρυθμό αλλά πολύ σασπένς μέχρι στιγμής!

Μπορεί οι Τσέχοι στη 2η περίοδο να πήραν διαφορά μέχρι και 7 πόντων, όμως η Ελλάδα επανήλθε γρήγορα και έφερε το παιχνίδι ξανά σε ισορροπία. Οι παίκτες του Σπανούλη πάνε καλά στα αμυντικά τους καθήκοντα, όμως στην επίθεση παραμένουν άστοχοι από την περιφέρεια

16' Φοβερή συνεργασία των Παπανικολάου και Μήτογλου και μπροστά η Ελλάδα με καλάθι του δεύτερου (26-25)

16' Ο Ουόκαπ κερδίζει επιθετικό φάουλ!

16' Καλάθι και φάουλ από τον Παπανικολάου. 24-25

15' 21-25, ανεβάζουν ξανά στους τρεις τη διαφορά οι Τσέχοι

14' 21-22, παίρνουν ξανά προβάδισμα από την γραμμή των βολών οι φιλοξενούμενοι

13' Ο Παπανικολάου δέχεται ασίστ του Ουόκαπ και κάνει το 19-21 ενώ στην επόμενη φάση η Ελλάδα κλέβει και ισοφαρίζει με κάρφωμα του Μήτογλου. 21-21 το σκορ!

13' Καλάθι και φάουλ ο Ουόκαπ, 17-21 όμως οι Τσέχοι μας βάζουν δύσκολα αφού η αστοχία από την περιφέρεια παραμένει.

13' Μείωσε η Ελλάδα, απάντησαν οι Τσέχοι: 14-21 το σκορ

12' Οι Τσέχοι πατάνε καλύτερα μέχρι στιγμής, 12-19 το σκορ!

Από 4 πόντους έχουν οι Παπανικολάου και Μήτογλου για την Ελλάδα, ενώ Παπαγιάννης και Ουόκαπ από 2.

11' 12-17 το σκορ, έφυγε με 5 η Τσεχία!

Η Ελλάδα ήταν άστοχη από την περιφέρεια στο πρώτο δεκάλεπτο αφού είχε 0/9 τρίποντα. Οι παίκτες του Σπανούλη πρέπει να το φτιάξουν αυτό για να έχουν ένα πιο ήσυχο βράδυ! Οι Τσέχοι είχαν 1/5.

Τέλος 1ης περιόδου: Ελλάδα - Τσεχία 12-15!

9' 12-15, οι Τσέχοι έκλεψαν και σκόραραν στον αιφνιδιασμό. Μια επίθεση 9.1'' στο πρώτο δεκάλεπτο. Θα την κάνει η Ελλάδα μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Σπανούλης

8' 12-13, ο Μπάλβιν με 1/2 βολές δίνει προβάδισμα στους Τσέχους.

8' ισοφαρίζουν οι Τσέχοι, 12-12 το σκορ

6' 12-10 το σκορ, οι δύο ομάδες βαδίζουν χέρι - χέρι

Ισορροπήσαμε λίγο τα ριμπάουντ, 10-11 τώρα. Η Ελλάδα έχει βρει τρόπο να εγκλωβίσει τους Τσέχους, όμως επιθετικά ακόμα δεν έχει πάρει μπροστά!

Στο ΣΕΦ βρίσκονται και οι πρόεδροι του Ολυμπιακού, Παναγιώτης και Γιώργος Αγγελόπουλος

O Δημήτρης Διαμαντίδης παρακολουθεί δια ζώσης τον αγώνα

Οι Τσέχοι έχουν επιλέξει ψηλό σχήμα σε αυτά τα πρώτα λεπτά και τους βγαίνει σε καλό, αφού ήδη έχουν 9 ριμπάουντ έναντι 5 των Ελλήνων 10-8 το σκορ, 4 λεπτά πριν τη λήξη.

4' Πέρασε μπροστά η Ελλάδα, 6-5 το σκορ!

3' 4-5, μειώνει στον πόντο ο Παπανικολάου!

2' Μειώνει η Ελλάδα με τον Μήτογλου, 2-5! Πήραμε και το ριμπάουντ!

2' 0-5, τρίποντο του Κίζλινικ!

1' Πρώτο καλάθι για την Τσεχία, 0-2 το σκορ!

Τζάμπολ στην αναμέτρηση, αστόχησε ο Μήτογλου στην πρώτη επίθεση!

Θα ακολουθήσει αυτός της Ελλάδας!

Ο ύμνος της Τσεχίας παίζει τώρα στα μεγάφωνα του ΣΕΦ

Σε περίπου 15 λεπτά το τζάμπολ της αναμέτρησης!

Ο Βασίλης Σπανούλης για τον αποψινό αγώνα επέλεξε τον Τόμας Ουόκαπ αντί του Μήτρου Λονγκ. Υπενθυμίζουμε ότι κάθε ομάδα μπορεί να χρησιμοποιήσει μόνο έναν νατουραλιζέ στους αγώνες της, έχει όμως το δικαίωμα να τους αλλάξει όποτε κρίνει!

Η δωδεκάδα της Τσεχίας: (Οκάμπο): Χρούμπαν, Σατοράνσκι, Σίκορα, Μπάλβιν, Πέτερκα, Μπόχατσικ, Σέναλ, Κόβαρ, Γέλινεκ, Μπομ, Κριζ, Κίζλινικ

Το ΣΕΦ έχει ντυθεί στα γαλανόλευκα αφού η Ομοσπονδία φρόντισε να αφήσει σημαιάκια της χώρας μας στα καθίσματα, ενώ την οροφή του Φαληρικού Σταδίου κοσμεί η φανέλα του Νίκου Γκάλη. Εποχές... 1987 θα ζήσουμε σήμερα!

Δείτε εδώ την 12άδα της Ελλάδας στο αποψινό ματς

Ένα ιδιαίτερο στοιχείο της αποψινής αναμέτρησης είναι το ντεμπούτο του Βασίλη Σπανούλη στον πάγκο. Ο προπονητής του Περιστερίου θα κοουτσάρει για πρώτη φορά την «επίσημη αγαπημένη» μας και όπως είναι φυσικό τα βλέμματα στρέφονται και προς αυτόν.

Καλησπέρα σας. Η Ελλάδα ρίχνεται στη μάχη των προκριματικών του Eurobasket 2025. Πρώτος μας αντίπαλος η Τσεχία! Ο αγώνας διεξάγεται στο ΣΕΦ και μπορείτε να παρακολουθήσετε μαζί μας το live του.