Ο «διπλός» Γιάννης δεν αρκούσε στους Μπακς, που ηττήθηκαν στη Γιούτα

@Photo by Alex Goodlett/Getty Images

Χρήστος Τσάλτας 05:53 - 05.02.2024 / Ανανεώθηκε: 06:28 - 05.02.2024

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατέγραψε ακόμα ένα double double, όμως οι Μιλγουόκι Μπακς δεν κατάφεραν να φύγουν με νίκη, καθώς ηττήθηκαν στο Σολτ Λέικ από τους Γιούτα Τζαζ με 123-108.

Στη Γιούτα οι Μιλγουόκι Μπακς θέλησαν να συνεχίσουν από εκεί που σταμάτησαν στο Ντάλας, όπου και πανηγύρισαν μεγάλη νίκη απέναντι στους Μάβερικς, όμως το... μπλόκο που τους έστησαν οι Τζαζ δεν τους επέτρεψε να φτάσουν σε ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα στην τρέχουσα regular season.

Οι Μπακς μετά την πρώτη περίοδο, όπου και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 32-26, ανέβασαν την απόδοσή τους και στο φινάλε του ημιχρόνου, χάρη σε επί μέρους 37-21 πέρασαν μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 63-53, ελέγχοντας την κατάσταση. Όμως η ενέργεια που έβγαλαν στο διάστημα εκείνο δεν είχε συνέχεια, με την ομάδα του Ντοκ Ρίβερς να ξεμένει από δυνάμεις στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί οι γηπεδούχοι επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους, οι Μπακς δεν είχαν λύσεις στην επίθεση και με ένα εμφατικό 40-13 το οποίο έτρεξαν οι παίκτες του Ουίλ Χάρντι κατάφεραν να πάνε στα δικά τους μέτρα το παιχνίδι, φτάνοντας σε μια μεγάλη νίκη που τους ανεβάζει ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας της regular season.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Μπακς υποχώρησαν στο 33-17, ωστόσο παραμένουν στην δεύτερη θέση της Ανατολής ακόμα και μετά το αποτέλεσμα αυτό, την ώρα που οι Τζαζ ανέβηκαν στο 25-26, το οποίο τους βρίσκει στην 10η θέση της Δύσης.

Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος, κάνοντας τη διαφορά στην επίθεση. Ο Greek Freak έμεινε στο παρκέ για 39:35 και μέτρησε 33 πόντους, 7 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 τάπα, 11/15 σουτ και 11/15 βολές, κάνοντας τα πάντα να αποτρέψει την ήττα.

Για τα «ελάφια» ο Μπόμπι Πόρτις μέτρησε 27 πόντους με 11/20 σουτ και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μαλίκ Μπίσλι πρόσθεσε 16 πόντους με 6/8 σουτ. Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι που οι Μπρουκ Λόπεζ και Κρις Μίντλετον δεν αγωνίστηκαν λόγω τραυματισμών. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε στην αναμέτρηση του Delta Center.

Στην αντίπερα όχθη, για τους νικητές Τζαζ ο Λάουρι Μάρκανεν μέτρησε 21 πόντους και 8/15 σουτ, με τους Κεγιόντε Τζορτζ (19π, 10ρ) και Κόλιν Σέξτον (19π) να ακολουθούν στην επίθεση, ενώ σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Τζον Κόλινς, που επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.