Η Μπασκόνια ηττήθηκε από τη Μάλαγα στη Βιτόρια, αβέβαιο το μέλλον του Πεναρόγια

Χουάν Πεναρόγια

Χουάν Πεναρόγια / © Intime

Νίκος Καλαμπάκας 22:05 - 22.10.2023

Νέα ήττα για τη Μπασκόνια, αυτή τη φορά για την ACB από τη Μάλαγα και μάλιστα εντός έδρας (84-93). Κινδυνεύει ο Πεναρόγια να απολυθεί από τον πάγκο των Βάσκων.

Εντός έδρας ήττα γνώρισε η Μπασκόνια από τη Μάλαγα. Οι παίκτες του Πεναρόγια είδαν τους αντιπάλους τους να είναι καλύτερη ομάδα και να έχουν την κυριαρχία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, υποχρεώνοντάς του στην ήττα με σκορ 84-93.

Η εξέλιξη αυτή φέρνει σε εξαιρετικά δύσκολη θέση τον προπονητή της Μπασκόνια, αφού ούτως ή άλλως υπήρχαν παράπονα για την ομάδα της Βιτόρια και το φετινό της ξεκίνημα στις εγχώριες διοργανώσεις και την Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με έξι πόντους (19-25), όμως οι Βάσκοι στο ημίχρονο είχαν ισοφαρίσει σε 44-44.

Στην τρίτη περίοδο η Μάλαγα ήταν καταιγιστική και πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με 60-73, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη. Τελικά οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν το σκορ κι έτσι πέντε μέρες πριν τον αγώνα τους με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (27/10) βυθίζονται στην εσωστρέφεια, με τα σενάρια για το μέλλον του προπονητή τους να δίνουν και να παίρνουν...