Με... σούπερ Μάριους ο Παναθηναϊκός διέλυσε τον Κολοσσό και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Ηλίας Λαλιώτης 17:34 - 26.04.2023 / Ανανεώθηκε: 21:16 - 09.03.2024

Ο Παναθηναϊκός χαράμισε ένα δεκάλεπτο στη Ρόδο, αλλά στη συνέχεια ήταν καταιγιστικός και με τον Μάριους Γκριγκόνις να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα επικράτησε με 89-47 του Κολοσσού και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Ο Λιθουανός γκαρντ σημείωσε 23 πόντους σε λιγότερο από 26 λεπτά συμμετοχής έχοντας 5/8 τρίποντα. Σημείο κλειδί το τρίτο δεκάλεπτο, όταν και το Τριφύλλι πέτυχε 32 πόντους, όσους είχε πετύχει συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και η άμυνά του.

Μετά το 21-13 του πρώτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έβγαλε ενέργεια στο παρκέ, παρά τις απουσίες των Λι και Μπέικον, δέχθηκε μόλις 26 πόντους στα υπόλοιπα 30 λεπτά από τη λαβωμένη ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου και έκανε... περίπατο .

Πλέον, ο Παναθηναϊκός θα περιμένει στα ημιτελικά τον νικητή του ζευγαριού Περιστέρι-ΑΕΚ, έχοντας πλεονέκτημα έδρας.

Με τις δύο ομάδες να έχουν σημαντικές απουσίες (Λι και Μπέικον για τον Παναθηναϊκό, Ντίξον, Κατσίβελης και Χατζηδάκης για τον Κολοσσό) ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός στο ξεκίνημα να μην είναι καλός. Ειδικά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη, με κακή κυκλοφορία, μηδενική κίνηση χωρίς τη μπάλα και δυσκολίες στη δημιουργία απειλούσε ουσιαστικά μόνο από την περιφέρεια με τον Μάριους Γκριγκόνις. Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου το εκμεταλλεύτηκε και με μπροστάρη τον Κένταλ Σμιθ που είχε 10 πόντους βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου με το μέγιστο +8 (21-13).

Η είσοδος του Γκουντάιτις στο παρκέ άλλαξε δραστικά τα δεδομένα, σε συνδυασμό με τη διάθεση των «πράσινων» να παίξουν με μεγαλύτερη ενέργεια στην άμυνα. Ο Λιθουανός «γίγαντας» δεν είχε αντίπαλο στο ζωγραφιστό, ήταν ο μόνος που σκόραρε για τον Παναθηναϊκό τα πρώτα 6 λεπτά της δεύτερης περιόδου και με 10 σερί πόντους, ισοφάρισε το παιχνίδι (23-23 στο 16'). Ο Σμιθ το πάλευε σχεδόν μόνος του (27-23), αλλά ένα σερί 0-9 έφερε το Τριφύλλι στο +5 με το τέλος του ημιχρόνου (27-32).

Όσους πόντους είχε πετύχει ο Παναθηναϊκός σε όλο το πρώτο ημίχρονο, έβαλε στο τρίτο δεκάλεπτο και «καθάρισε» τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά. Με τον Γκριγκόνις να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα, το Τριφύλλι πέτυχε 7 τρίποντα στην περίοδο, ξεκινώντας με σερί 0-13 στα πρώτα δύο λεπτά (0-22 μαζί με αυτό στο τέλος του πρώτου μέρους). Ασκώντας τρομερή πίεση πάνω στην μπάλα, έκανε κλεψίματα, έτρεξε το γήπεδο και βομβάρδισε από τα 6,75μ. φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +26 (38-64).

Η τέταρτη περίοδος ήταν πλέον διαδικαστική. Η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους, με τον Χρήστο Σερέλη να δίνει ανάσες στις βασικές του μονάδες.

Δεκάλεπτα: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14 (2), Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιορδάνου 4, Γιαννόπουλος 11 (1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 2, Κόφι 6 (6 ριμπάουντ), Τιγκ 2 (1/5 σουτ), Χατζηνικόλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 8 (1), Παπαγιάννης 5 (13 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1), Oυίλιαμς 11 (3/4 τρίποντα), Γκριγκόνις 23 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Αγραβάνης 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 11, Πονίτκα 5 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10.