Ο Ολυμπιακός «πάτησε» με +42 το Λαύριο και τώρα... «διαβολοβδομάδα»!

Μιχάλης Λούντζης

Aχιλλέας Μαυροδόντης 16:42 - 02.12.2023 / Ανανεώθηκε: 18:04 - 02.12.2023

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στο Λαύριο και επικράτησε με το επιβλητικό 96-54, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τους Λούντζη, Μπραζντέικις και Μιλουτίνοφ, με τους Ερυθρόλευκους να δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση ενόψει της «διαβολοβδομάδας» απέναντι σε Ρεάλ και Βαλένθια.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μπήκε μουδιασμένος απέναντι στο Λαύριο, όμως από το 7' και μετά μόνο οι Ερυθρόλευκοι υπήρχαν στο γήπεδο!

Μετά το 10-19, ο Ολυμπιακός γκάζωσε και στο ημίχρονο ήταν ήδη στο +25, με το υπόλοιπο του αγώνα να είναι απλά μια τυπική διαδικασία, όπως φάνηκε και από το τελικό 54-96.

Ο Ολυμπιακός, ο οποίος έδειξε αντίδραση μετά την ήττα από την Μονακό, ανέβηκε στο 8-1, με το Λαύριο να υποχωρεί στο 3-6.

Ο Ίγκι Μπραζντέικις ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού με 16 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Νίκολα Μιλουτίνοφ και 12 ο Μιχάλης Λούντζης, με τους Πειραιώτες να στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στο ματς απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης την Τρίτη (5/12). Ο Ντε Τζούλιους είχε 18 πόντους για το Λαύριο, ενώ από 12 πρόσθεσαν οι Μουρ και Φλάτεν.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το Λαύριο μπήκε με σπασμένα φρένα στο παιχνίδι απέναντι στον Ολυμπιακό. Με όπλο την άμυνα και τα τρίποντα, οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο και στο 7' βρέθηκαν μπροστά με 19-10, όμως κάπου εκεί όλα άλλαξαν.

Μιλουτίνοφ, Ουόκαπ, Μπραζντέικις και Λούντζης πήραν το όπλο τους και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-26, με τον Ολυμπιακό να τρέχει συνολικά ένα σερί 0-23, κάνοντας το σκορ 19-33 (12').

Δύο τρίποντα του Λαυρίου έκανα το σκορ 25-38 λίγο μετά (15'), όμως ο Ολυμπιακός, με τον Λούντζη να κάνει τα πάντα σε επίθεση και άμυνα, βρήκαν τρόπο να ξεφύγουν ακόμη περισσότερο, κλείνοντας το ημίχρονο με ένα νέο σερί 0-12. Έτσι, με το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο εντυπωσιακό 25-50.

Μιλουτίνοφ και Λούντζης έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +31 (31-62, 25'), με τον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και να μην αφήνει περιθώριο στο Λαύριο να αντιδράσει. Το δεκάλεπτο έκλεισε εν τέλει στο 36-75, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στο τέλος με το επιβλητικότατο

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρπάνος, Λιότσιος, Χατζημπαλίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-26, 25-50, 36-75, 54-96

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 12 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Καστανέδα 4 (0/7 σουτ), Ντε Τζούλιους 18 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκρόμοβς, Θόρντον 3 (1/6 σουτ), Φλάτεν 12 (4/9 τρίποντα), Βαζούκης 3 (1), Δεϊμέζης 2, Σπρίντζιος, Παπαδάκης (0/5 σουτ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάνααν 8 (2), Μπραζντέικις 16 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πίτερς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μιλουτίνοφ 15 (7/9 δίποντα), Λούντζης 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 8 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Πάπας 5 (1), Φαλ 6 (3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου, Σίκμα 6 (3/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τανούλης 4