Η Παρτίζαν πέρασε από την Άλμπα στο Βερολίνο με σούπερ Νάναλι και πλουραλισμό

Γιάννης Πάλλας 23:39 - 04.04.2024 / Ανανεώθηκε: 00:12 - 05.04.2024

Η Παρτίζαν επικράτησε εύκολα (94-83) της Άλμπα για την 33η αγωνιστική της Euroleague με τον Τζέιμς Νάναλι να ηγείται επιθετικά γιια τους Σέρβους που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων

Η Παρτίζαν κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Άλμπα στο Βερολίνο φτάνοντας στη νίκη (94-83) για την 33η αγωνιστική της Euroleague με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέιμς Νάναλι που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και τον Κέβιν Πάντερ άξιο συμπαραστάτη με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την Γερμανική ομάδα ο Γιοχάνες Τίμαν τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, ενώ ο Ματ Τόμας είχε 16 πόντους και ο Στέρλινγκ Μπράουν 14 πόντους.

Η Παρτίζαν πλέον έχει 15 νίκες και 18 ήττες, ενώ η Άλμπα μετράει 5 νίκες και 28 ήττες.

Η Παρτίζαν με τον Ζακ ΛεΝτέι να αναλαμβάνει τις περισσότερες επιθέσεις πήρε από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του αγώνα (8-13 στο 6’), με τους Γερμανούς να δυσκολεύονται στην επίθεση από την πίεση που άσκησε η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην άμυνα.

Τα καλάθια του Ματ Τόμας δεν έφταναν για την Άλμπα να επιστρέψει και βρέθηκε από την πρώτη περίοδο πίσω στο σκορ (15-23 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο, η Παρτίζαν πάτησε... γκάζι και ξέφυγε (17-28 στο 12.20’’), καθώς η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ μπορεί να βρήκε μια ακόμη λύση επιθετικά με τον Στέρλινγκ Μπράουν αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, καθώς ο Κέβιν Πάντερ διατήρησε μια απόσταση (23-32 στο 14’) από τον αντίπαλο.

Οι λύσεις των Γερμανών ήταν περιορισμένες με συνέπεια όταν βρέθηκαν στο -7 (29-36 στο 16.20’’), εκεί ο Τζέιμς Νάναλι ανέλαβε δράση και με 7 μαζεμένους πόντους (συν δυο ελεύθερες βολές του Μπρούνο Καμπόκλο) ανέβασε τη διαφορά στο +16 (29-45 στο 18.20’’). Το μόνο που πέτυχε η Άλμπα στη συνέχεια ήταν να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι 34-47 (στο 20’).

Οι 7 ασίστ για 10 λάθη των Γερμανών συνετέλεσαν στην διεύρυνση της διαφοράς, καθώς την ίδια στιγμή η Παρτίζαν είχε 7 ασίστ για 4 λάθη.

Sportal Euroleague Show με Ερυθρός Αστέρας - Ολυμπιακός και όλη τη δράση της Πέμπτης

Στην επανάληψη, με τον Κέβιν Πάντερ να σκοράρει η Παρτίζαν είχε τον έλεγχο (43-52 στο 23’), παρότι ο Γιοχάνες Τίμαν και ο Ματ Τόμας ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους.

Μάλιστα, η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ πλησίασε στους 6 πόντους (48-54 στο 24’) ξεσηκώνοντας τον κόσμο στις εξέδρες. Ωστόσο, η Παρτίζαν αντέδρασε και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +10 (62-72 στο 30’).

Οι πολλές λύσεις που είχε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς καθώς διέθετε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Νάναλι 19, Πάντερ 15, Ντόζιερ 15, ΛεΝτέι 14 και Αβράμοβιτς 11) επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να έχουν το «πάνω χέρι» (72-79 στο 36’).

Στη συνέχεια ένα μεγάλο τρίποντο του Τζέιμς Νάναλι «εκτόξευσε» τη διαφορά στους 12 πόντους (72-84 στο 37’) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τους Σέρβους.

MVP: Ο Κέβιν Πάντερ

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ο παίκτης που συμπλήρωσε τον Τζέιμς Νάναλι στο κομμάτι της επιθετικής παραγωγικότητας της Παρτίζαν. Ο Πάντερ τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30.22 λεπτά συμμετοχής συγκεντρώνοντας 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τοι εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο (34-47 στο 20’) που κράτησε πολύ χαμηλά σε παραγωγικότητα την Άλμπα ήταν το κλειδί για την άνετη επικράτηση της Παρτίζαν. Ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν από τον αντίπαλο τους, καθώς είχαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και δεν έδωσαν χώρο για να κάνει την ανατροπή η γερμανική ομάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Φούφης, Κονταντίνοβς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 34-47, 62-72, 83-94.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Μπράουν 14 (2), Γουέτζελ 11, Ντιλόου 2, Μάτισεκ, Σνάιντερ 3 (1), Τόμας 16 (4/9 τρίποντα), Χέρμανσον 8 (8 ασίστ, 4 λάθη), Σάμαρ 5 (1), Κουμάντζι 2, Τίμαν 20 (1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπιν 2.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 11 (1), Κοπρίβιτσα, Πάντερ 15 (6 ριμπάουντ), Σμάιλαγκιτς 5 (1), Νάναλι 19 (2), Άντζουσιτς 5 (1), Ντοζίερ 15 (1), Καμίνσκι 6 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμπόκλο 4.

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ

Την 34η (πρότελευταία) αγωνιστική στην Euroleague η Άλμπα Βερολίνου έρχεται στο ΟΑΚΑ για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό AKTOR (11/4, 21:15), ενώ η Παρτίζαν φιλοξενεί τη Βαλένθια (12/4, 21:30).