Το Μαρούσι έπαιξε με τη φωτιά, αλλά δεν κάηκε κόντρα στον Απόλλωνα

Μιροσλαβ Ραντούλιτσα

Aχιλλέας Μαυροδόντης 20:00 - 13.04.2024 / Ανανεώθηκε: 23:21 - 15.05.2024

Το Μαρούσι είχε φτάσει στο +20 απέναντι στον Απόλλωνα και παρότι επέτρεψε στους Πατρινούς να μειώσουν ακόμα και στους 3, στο τέλος πήραν τη νίκη με 77-73.

Το Μαρούσι είδε τον... χάρο με τα μάτια του απέναντι στον Απόλλωνα, καθώς η ομάδα των Βορείων Προαστίων έκανε ό,τι μπορούσε για να... χάσει, όμως δεν τα κατάφερε.

Οι γηπεδούχοι είχαν φτάσει ακόμη και στο +20 μέσα στο ματς, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί, οι οποίοι βέβαια έχουν υποβιβαστεί μαθηματικά και δεν είχαν τίποτα να χάσουν, έκαναν ένα απίθανο come back, φτάνοντας ακόμη και στο -3 στο 39'!

Παρόλα αυτά, Μπρίσκο και Γιαννόπουλος είχαν 6/6 βολές στην τελική ευθεία και κάπως έτσι το Μαρούσι πήρε τη νίκη με 77-73.

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 26 πόντους και 10/13 εντός παιδιάς, ενώ διψήφιος ήταν και ο Μπρίσκο με 13 πόντους.

Ο Όσμπορν με 24 ήταν ο κορυφαίος του Απόλλωνα, με τον Μπράουν να προσθέτει 16 με 16 ριμπάουντ, Διψήφιοι ήταν επίσης οι Πέρκινς με 11 και Μπλόντιν με 10.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 19-15, η συνέχεια ανήκε στους γηπεδούχους!

Το Μαρούσι μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 17-1, με την διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους (36-16, 18'). Ο Απόλλωνας σε εκείνο το σημείο αντέδρασε, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 38-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μαρούσι κρατούσε την διαφορά σταθερά στους 20 πόντους (47-27, 25'), με τον Απόλλωνα όμως κάπου εκεί να ξυπνά. Ένα επιμέρους 14-5 των Πατρινών με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Όσμπορν έφερε την διαφορά στους 11 πόντους (52-41), όμως τα συνεχόμενα τρίποντα του Ιορδάνου και του Ραντούλιτσα ανέβασαν την διαφορά ξανά (58-41), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-46.

Ο Απόλωνας βέβαια αποδείχθηκε πολύ σκληρός για να πεθάνει, κάνοντας αντεπίθεση διαρκείας και φτάνοτνας το παιχνίδι στο 71-68 στο 39'! Παρόλα αυτά, οι βολές του Μπρίσκο (4/4) και του Γιαννόπουλου (2/2) έκαναν την διαφορά, με το Μαρούσι να επικρατεί με 77-73 και να μένει ζωντανό στη μάχη που δίνει για την 8άδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Θεωνάς, Μάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 38-24, 60-46, 77-73