Μπορούν και χωρίς τον Γιάννη οι Μπακς που «λύγισαν» τους Σανς στο Μιλγουόκι

Σανς - Μπακς

Milwakee Bucks / X

Νίκος Καλαμπάκας 21:22 - 17.03.2024 / Ανανεώθηκε: 22:50 - 17.03.2024

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε στην αναμέτρηση των Μπακς με τους Σανς, όμως οι Πόρτις και Λίλαρντ φρόντισαν να καλύψουν το κενό του και η απουσία του δεν φάνηκε, αφού η ομάδα του Μιλγουόκι πήρε τελικά τη νίκη με σκορ 140-129.

Μπορεί ο Γιάννης Αντετοκούνμπο να έμεινε εκτός αποστολής στον αγώνα των Μπακς με τους Σανς, όμως το Μιλγουόκι δεν πτοήθηκε από την απουσία του και πήρε νίκη με σκορ 140-129.

Ισορροπημένος ήταν ο αγώνας στην 1η του περίοδο, με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες στο παρκέ. Ο Πόρτις ήταν ο άνθρωπος που οδηγούσε του Μπακς επιθετικά, αφού σε αυτό το διάστημα είχε σημειώσει 12 πόντους με τον Λίλαρντ να προσθέτει 9 για τους γηπεδούχους. Στον αντίποδα οι Σανς είδαν τον Άλεν να κάνει καλό δωδεκάλεπτο και να ηγείται της ομάδας του στο σκοράρισμα με 12 πόντους. Το σκορ στο 12' ήταν 36-36 και οι δύο αντίπαλοι έδειχναν αποφασισμένοι να πουλήσουν... ακριβά το τομάρι τους.

Στη 2η περίοδο ωστόσο το σκηνικό άλλαξε με τους Μπακς να αναλαμβάνουν δράση, να ανεβάζουν την ένταση και να επικρατούν κατά κράτος στις προσωπικές μονομαχίες με τους αντιπάλους τους. Πόρτις και Λίλαρντ συνέχιζαν να δίνουν τον ρυθμό και τα «ελάφια» κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά στο ημίχρονο στο +22 (82-60).

Το Φοίνιξ πάντως δεν παράτησε τα όπλα και με τους Άλεν, Μπιλ και Μπούκερ να ανεβάζουν την απόδοσή τους, προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά και τελικά τα κατάφερε, αφού στο 36' το σκορ ήταν στο 109-95.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί, έριξαν το σκορ στους 10 πόντους (113-103), όμως οι Μπακς δεν φάνηκαν διατεθειμένοι να χάσουν το παιχνίδι και ελέγχοντας τον ρυθμό στα τελευταία λεπτά, έφτασαν στο τελικό 140-129.

Δωδεκάλεπτα: 36-36, 82-60, 113-103, 140-129