«Αυτοκτονία» του Παναθηναϊκού AKTOR στην... καταραμένη Ισπανία

Ηλίας Λαλιώτης 23:31 - 03.01.2024 / Ανανεώθηκε: 00:55 - 04.01.2024

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 18η σερί ήττα του στην Ισπανία τα τελευταία 5 χρόνια, παρότι βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 17 πόντους στην τρίτη περίοδο, με την Μπασκόνια να του κλέβει τη νίκη (75-73) μέσα από τα χέρια με έναν εκπληκτικό Μονέκε και τον ΜακΙντάιρ να πετυχαίνει το νικητήριο καλάθι.

Μετά από τρεις σερί εκτός έδρας νίκες (και τέσσερις συνολικά στην EuroLeague), ο Παναθηναϊκός AKTOR επέστρεψε στις εμφανίσεις του ξεκινήματος της σεζόν, καθώς έχασε ένα δικό του ματς μέσα από τα χέρια του.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκε μέχρι και με 17 πόντους, δείχνοντας να ελέγχει την αναμέτρηση, αλλά δεν το «καθάρισε», επέτρεψε στην Μπασκόνια να επιστρέψει μέσα σε λίγα λεπτά και στην τέταρτη περίοδο ένας αφιονισμένος Μονέκε (20 πόντους, 13 ριμπάουντ), αλλά και το νικητήριο σουτ του ΜακΙντάιρ (10 πόντους) τον υποχρέωσαν στην ήττα με 75-73.

Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά ήταν μόνος σε πολλές περιπτώσεις στην επίθεση και είχε κακές επιλογές στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα. Σλούκας και Γκριγκόνις είχε από 11 πόντους.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ο Εργκίν Αταμάν είχε αρκετές εκπλήξεις στην αρχική πεντάδα, επιλέγοντας τους Βιλντόζα, Ναν, Γκριγκόνις, Ερνανγκόμεθ και Μπαλτσερόφσκι, οι οποίοι ήταν οι κορυφαίοι στο πρόσφατο ματς με το Μαρούσι, αλλά ταίριαζαν καλύτερα και απέναντι στο αρχικό σχήμα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς χωρίς Χάουαρντ, Μονέκε και Κοστέλο. Ο Πολωνός σέντερ έβγαλε δύο σερί άμυνες και πήρε την μπάλα στην επίθεση για να ποστάρει τα… αργά πόδια του Κότσαρ, αλλά έκανε λάθη και μετά από 3 λεπτά έδωσε τη θέση του στον Λεσόρ. Αμυντικά ο Παναθηναϊκός λειτουργούσε αρκετά καλά, με πίεση στην μπάλα, αλλά στην επίθεση δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και σωστές αποφάσεις. Ήταν πολύ άστοχος (1/6 στο πρώτο 5λεπτο) και μοιραία το σκορ πήγε πολύ χαμηλά, με την Μπασκόνια να βρίσκει λύσεις μετά το δεύτερο rotation και να παίρνει μικρό προβάδισμα στο τέλος της περιόδου (13-12).

Το κακό του πρώτου δεκαλέπτου ήταν πως Λεσόρ και Μήτογλου χρεώθηκαν με δύο φάουλ ο καθένας. Ο Αταμάν πήρε το ρίσκο να τους κρατήσει μέσα και ο Γάλλος χρεώθηκε με ένα ακόμα υπερβολικό σφύριγμα το τρίτο του, 8 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου και αποχώρησε. Η Μπασκόνια εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ και με σερί 6-0 βρέθηκε για πρώτη φορά στο +5 (22-17). Το σχήμα με Ναν, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου και Αντετοκούνμπο, ωστόσο δούλεψε πολύ καλά αμυντικά στη συνέχεια και με τους Γκραντ και Ναν να καθοδηγούν την επίθεση, ο Παναθηναϊκός AKTOR έτρεξε σερί 11-0. Μάλιστα, λίγο μετά βρήκε και διψήφια διαφορά για πρώτη φορά (25-35), ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +11 (26-37).

Διάστημα κατά το οποίο έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ, παρά την απουσία του Λεσόρ για μεγάλο διάστημα, με 27 έναντι 16 των Βάσκων, τους οποίους περιόρισαν στα 2 επιθετικά, τη στιγμή που είναι η 6η καλύτερη ομάδα της EuroLeague με 10,9 ανά αγώνα κατά μέσο όρο. Παράλληλα, στη δεύτερη περίοδο βρήκε και επιθετικές λύσεις με το δίδυμο των Γκραντ και Ναν στα γκαρντ να συνεργάζεται άψογα και τον Γκριγκόνις να κάνει εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου (9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 0 λάθη).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να σημαδεύει τη ρακέτα της Μπασκόνια, αρχικά με τους Μήτογλου και Αντετοκούνμπο κι εν συνεχεία με τους Γκριγκόνις και Ναν, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 17 πόντους (31-48 στο 24’). Κι όλα αυτά με τους Μήτογλου, Λεσόρ και Αντετοκούνμπο να έχουν χρεωθεί με 3 φάουλ από πολύ νωρίς. Οι αναγκαστικές αλλαγές του Αταμάν για ανάσες και να προφυλαχθούν οι φορτωμένοι με φάουλ παίκτες, έφεραν χαλάρωση στην άμυνα και κακές επιλογές στην επίθεση, με την Μπασκόνια να τρέχει σερί 12-0 σε ένα τρίλεπτο και να επιστρέφει για τα καλά στο ματς (43-48).

Ο Σλούκας με το πρώτο του καλάθι στο ματς έδωσε ανάσα, αλλά ο Μαρίνκοβιτς απάντησε άμεσα, με τον Αταμάν να δοκιμάζει στα τελευταία δευτερόλεπτα και σχήμα με τέσσερις γκαρντ (Βιλντόζα, Σλούκας, Ναν, Γκριγκόνις) και τον Μήτογλου, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν τα ριμπάουντ και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο -3 (50-53).

Ο απίθανος Ναν και η ωριμότητα του Σλούκα έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +9 (52-61), αλλά ο τρομερός Μονέκε με 8 συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε 63-63, στα 4 λεπτά από το τέλος. Γκραντ, Ναν και Σλούκας έβαλαν μεγάλα τρίποντα, αλλά ο Μονέκε δεν έλεγε να παραδοθεί φτάνοντας τους 10 σερί πόντους, με τον Κοστέλο να του δίνει βοήθειες για το 69-72. Το Τριφύλλι προηγήθηκε 70-73, έχασε δύο ευκαιρίες να καθαρίσει το ματς και ο Μονέκε ισοφάρισε με νέο τρίποντο. Ο Ναν έχασε δύο ευκαιρίες για να δώσει νέο προβάδισμα και ο ΜακΙντάιρ τιμώρησε τους «πράσινους» όπως είχε κάνει και με τον Ολυμπιακό, αφού το τελευταίο σουτ του Μήτογλου ήταν άστοχο.

Ο Τσίμα Μονέκε με 20 πόντους, τους 13 στην τελευταία περίοδο, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ανατροπή από το -17 με το οποίο βρέθηκε πίσω από την Μπασκόνια.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η διαφορά των 17 πόντων (31-48) στα μέσα της τρίτης περιόδου, εξανεμίστηκε μέσα σε ένα τρίλεπτο και αντί ο Παναθηναϊκός AKTOR τελειώσει το ματς, επέτρεψε στην Μπασκόνια να μείνει ζωντανή, να επιστρέψει κι εν τέλει να πάρει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12, 26-37, 50-53, 75-73

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 9 (2/8 τρίποντα, 1 ασίστ, 3 λάθη), Ραϊέστε, Τσιόζα 2 (4 ασίστ), Σεντεκέρσκις 10 (4/4 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μαρίνκοβιτς 8 (2/6 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντίεθ 3 (1), Ρογκαβόπουλος, Ντιόπ 2, Κότσαρ (0/3 δίποντα), Κοστέλο 11 (1/6 τρίποντα), Μονέκε 20 (4/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/7 βολές, 13 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα 1, Μπαλτσερόφσκι 1, Σλούκας 11 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκραντ 9 (3/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Ναν 25 (8/15 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Λεσόρ 1 (0/4 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 7 (3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 11 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ερνανγκόμεθ (0/2 τρίποντα), Μήτογλου 7 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ).

ΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ:

Ο Παναθηναϊκός AKTOR παραμένει στην Ισπανία και την Παρασκευή (5/1, 21:30) αντιμετωπίζει την Βαλένθια, ενώ η Μπασκόνια πάει στην έδρα της Μπαρτσελόνα την ίδια μέρα (21:30).