Ασταμάτητος Λεμπρόν παρέσυρε τους Νάγκετς, με buzzer-beater του Ίρβινγκ οι Νετς μέσα στο Τορόντο

© Photo by Ronald Martinez/Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 09:45 - 17.12.2022 / Ανανεώθηκε: 09:59 - 17.12.2022

Με τον ΛεMπρόν Τζέιμς να παίζει και για τον τραυματία στο δεύτερο ημίχρονο, Άντονι Ντέιβις, οι Λέικερς σάρωσαν στην τελευταία περίοδο του Νάγκετς και επέστρεψαν στις νίκες.

Τι κι αν είναι 37; Τι κι αν αποχώρησε τραυματίας ο Άντονι Ντέιβις και δεν έπαιξε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο; Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είναι κάτι το μοναδικό και το απέδειξε στη νίκη των Λος Άντζελες Λέικερς κόντρα στους Ντένβερ Νάγκετς με 126-108. Ο «Βασιλιάς» είχε σε 36 λεπτά συμμετοχής 30 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα και έπαιξε και για τον Ντέιβις που σταμάτησε στους 10 πόντους και τα 4 ριμπάουντ από το πρώτο ημίχρονο. Θετικός για ακόμα μία φορά από τον πάγκο ήταν ο Ράσελ Γουέστμπρουκ με 15 ποντους, 12 ασίστ και 11 ριμπάουντ ενώ διψήφιοι ήταν οι Ριβς (16π.), Σρέντερ (15π.) και Μπέβερλι (10π.).

Από πλευράς Νάγκετς που κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο (62-43 το επιμέρους) πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιόκιτς με 25 πόντους, προσθέτοντας και 11 ριμπάουντ με 8 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ ο Μάρεϊ σταμάτησε στους 23, έχοντας και 6 ασίστ.

Box Score

Με buzzer-beater του Κάιρι «σκούπισαν» οι Νετς τους Ράπτορς

Την ανοδική τους πορεία συνέχισαν οι Μπρούκλιν Νετς που επικράτησαν μέσα στο Τορόντο των Ράπτορς με 119-116 και σημείωσαν την 9η νίκη τους στα τελευταία 10 ματς, δείχνοντας ότι βρίσκουν την πορεία και την ταυτότητά τους. Για να αποδράσουν, όμως, με το διπλό από τον Καναδά χρειάστηκε μια μεγάλη εκτέλεση του Κάιρι Ίρβινγκ που πετυχαίνοντας το πρώτο buzzer-beater της καριέρας του χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, η οποία ήταν και η τέταρτη τη φετινή σεζόν επί των Ράπτορς, «σκουπίζοντας» τη σειρά στη regular season. Ο πλέι-μέικερ του Μπρούκλιν είχε 32 πόντους, στους 28 σταμάτησε ο Ντουράντ, ενώ εξαιρετικά σημαντικές βοήθειες προσέφερε ο Γουατανάμπε από τον πάγκο, έχοντας 17 πόντους σε μόλις 20 λεπτά.

Για την ομάδα του Νικ Νερς, όλα τα λεφτά ήταν ο ΦανΦλιτ που είχε 39 πόντους με συμπαραστάτες του τους Μπαρνς με 26 και Σιάκαμ με 17.

Box Score

Ήττα-σοκ για Σέλτικς

Μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της φετινής σεζόν πέτυχαν οι Ορλάντο Μάτζικ, καθώς επικράτησαν μέσα στη Βοστώνη των Σέλτικς με 117-109 σε ένα ματς μάλιστα στο οποίο έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 19 πόντους, αλλά οι Κέλτες δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν πιο κοντά από τους επτά πόντους. Για τους «μάγους» αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους, ενώ η Βοστώνη μέτρησε την τρίτη της ήττα στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της. Ο Βάγκνερ είχε 25 πόντους, με τον Μπανκέρο να προσφέρει άλλους 20, ενώ Τέιτουμ και Μπράουν είχαν από 31 και 26 πόντους αντίστοιχα.