«Μπρέικ» οι Χιτ στη Νέα Υόρκη και προβάδισμα για το Μαϊάμι

Τζίμι Μπάτλερ

© photo by Megan Briggs / Getty Images

Aχιλλέας Μαυροδόντης 22:46 - 30.04.2023 / Ανανεώθηκε: 22:52 - 30.04.2023

Οι Χιτ μπήκαν με φόρα σε ακόμα μια σειρά, κάνοντας το 0-1 απέναντι στους Νικς με το «διπλό» που πήραν στη Νέα Υόρκη (101-108) στο Game 1 των ημιτελικών της Ανατολής.

Οι Χιτ μπήκαν στη σειρά απέναντι στους Νικς ακριβώς όπως μπήκαν σε αυτή με τους Μπακς!

Η ομάδα του Μαϊάμι έκανε σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο στο Game 1 στη Νέα Υόρκη και πήραν τη νίκη με 108-101 εκτός έδρας, κάνοντας το «μπρέικ» και το 0-1 στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής.

Οι Χιτ πάτησαν γκάζι στο τρίτο δωδεκάλεπτο και πήραν το προβάδισμα, ενώ στο τέλος ένα νέο ξέσπασμα τελείωσε την υπόθεση νίκη και έκανε το 0-1.

Ο Μπάτλερ σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ 20 πρόσθεσε ο Βίνσεντ και 18 ο Λάουρι.

Για τους Νικς, οι οποίοι δεν είχαν τον Τζούλιους Ραντλ στην διάθεσή τους, 26 πόντους είχε ο Μπάρετ, 25 ο Μπρόνσον και 18 ο Τόπιν.

Οι Νικς ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν το προβάδισμα με 32-21 στο τέλος του πρώτο δωδεκαλέπτου, ενώ και στο ημίχρονο κράτησαν τα ηνία με 55-50.

Η τρίτη περίοδος βέβαια ανήκε στους Χιτ. Η ομάδα του Μαϊάμι με επιμέρους 20-31 πήραν τον έλεγχο του αγώνα και στο 36' το σκορ ήταν 75-81.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι Νικς έκαναν την ύστατη προσπάθεια, μειώνοντας σε 90-93, όμως η συνέχεια ανήκε στους Χιτ! Το Μαϊάμι, με Λάουρι και Μπάτλερ να βγαίνουν μπροστά, έφτασαν στο 94-104, τελειώνοντας το παιχνίδι.

Τελικό σκορ 101-108 και μεγάλο «διπλό» για τους Χιτ, οι οποίοι έκαναν το μπρέικ και έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-21, 55-50, 75-81, 101-108
Νικς (Τίμποντο): Μπάρετ 26 (10/20 σουτ, 5/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Τόπιν 18 (4/11 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 7 (3/3 δίποντα, 14 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπράνσον 25 (0/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χαρτ 10 (0/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάρτενσταϊν 2, Κουίκλι 9 (1), Γκράιμς 4 (1)
Χιτ (Σπόλστρα): Μπάτλερ 25 (8/15 δίποντα, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λοβ 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντεμπάγιο 16 (7/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Στρους 8 (2), Βίνσεντ 20 (5/12 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάρτιν 9 (1), Λάουρι 18 (3/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ρόμπινσον (0/5 τρίποντα), Χάισμιθ 2, Ζέλερ 1