Δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην Καϊσέρι ο Ολυμπιακός

Sportal newsroom 21:03 - 01.11.2023 / Ανανεώθηκε: 21:10 - 01.11.2023

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε απέναντι στην Καϊσέρι, με την ομάδα του Θάνου Νίκλα να γνωρίζει την ήττα με 95-73.

Η αναμέτρηση του Ολυμπιακού με την Καϊσέρι δεν πήγε όσο καλά θα ήθελε η ομάδα του Πειραιά.

Το σύνολο του Θνάνου Νίκλα δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, με τις Τουρκάλες στο τέλος να ξεφεύγουν και να παίρνουν τη νίκη με το επιβλητικό 95-73.

Η Βίτολα με 22 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, με τις Ουίλιαμς και Χριστινάκη να ακολουθούν με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για την Καϊσέρι, η Ουάιλι ήταν ασταμάτητη με 30 πόντους, με την Τσούικ να προσθέτει 23.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 2-2, μετά και το πέρας της 4ης αγωνιστικής του Eurocup Γυναικών.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην αναμέτρηση και στην πρώτη περίοδο το σκορ ήταν στο 22-13. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη.

Στο 13' ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 28-20, όμως κάπου εκεί υπέστη… μπλακ άουτ, με την Καϊσέρι να τρέχει ένα εμφατικό 5-23 (!), που μετέτρεψε το εις βάρος της -8 σε +10 (33-43).

Το ημίχρονο έκλεισε στο 38-45 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, ενώ η κακή εικόνα της ομάδας του Πειραιά συνεχίστηκε και στο β’ μέρος.

Η Καϊσέρι ολοένα και ανέβαζε το προβάδισμά της, με τις Τουρκάλες να παίρνουν εν τέλει τη νίκη με 73-95.

Ο Ερασιτέχνης Ολυμπιακός καταγγέλλει αθέμιτο ανταγωνισμό και περιμένει απαντήσεις από την κυβέρνηση