Με Ουόκαπ και Black Magic ο Ολυμπιακός «καθάρισε» τη Μακάμπι και παρέμεινε στην κορυφή

Aχιλλέας Μαυροδόντης 23:46 - 27.01.2023 / Ανανεώθηκε: 02:35 - 28.01.2023

Ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στη Μακάμπι με 95-89 και ανέβηκε στο 14-7 και την πρώτη θέση της Euroleague, με τον Ουόκαπ να κάνει ένα καταπληκτικό ματς και να καλύπτει και το κενό του Σλούκα που αποχώρησε τραυματίας.

Ο Ολυμπιακός έδειξε να μην... αστειεύεται απέναντι στη Μακάμπι και τη νίκησε με 95-89, αποτέλεσμα που τον φέρνει στο 14-7 και στην κορυφή της Euroleague, μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης (που την έχει όμως στο 2-0).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ένα συγκλονιστικό δεύτερο δεκάλεπτο (27-11) και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, με τη Μακάμπι να παλεύει, αλλά να μην έχει την ποιότητα και τις λύσεις που παρουσίασε στο παρκέ ο Ολυμπιακός.

Πλέον ο Ολυμπιακός βρίσκεται και πάλι στην κορυφή της κατάταξης και μπαίνει στην διαβολοβδομάδα με... άλλον αέρα. Θυμίζουμε πως επόμενη αντίπαλος του ΟΛυμπιακού είναι η Φενέρ στην Πόλη (31/1) και η Εφές στο ΣΕΦ (3/2)

Ο Κώστας Σλούκας τραυματίστηκε και έμεινε εκτός στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Τόμας Ουόκαπ ήταν ΕΚΕΙ για τον Ολυμπιακό, οδηγώντας μαεστρικά τους Πειραιώτες. Συνολικά είχε 9 πόντους και 12 ασίστ, νούμερο που είναι ρεκόρ καριέρας για τον Αμερικανό στην Euroleague.

Από εκεί και πέρα ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν συγκλονιστικός με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 13 πρόσθεσε ο ΜακΚίσικ, 10 ο Παπανικολάου και από 9 οι Μπλακ, Κάνααν και Πίτερς.

Για την Μακάμπι οι 23 του Σόρκιν και οι 14 του Μπάλντγουϊν δεν ήταν αρκετοί.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά, καθώς η Μακάμπι, με όπλο τα τρίποντά της και τη νευρικότητα των γηπεδούχων, πήρε τον έλεγχο και έκανε το σκορ 8-18 στο 5’. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κάπου εκεί… ξύπνησε και σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά, παίρνοντας μάλιστα και στο προβάδισμα με 24-23, πριν κάνει το 24-25 του δεκαλέπτου ο Σόρκιν. Σε αυτό το διάστημα ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν καταπληκτικός με 11 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε. Η είσοδος του ΜακΚίσικ έδωσε άλλον αέρα στον Ολυμπιακό, με τους Ερυθρόλευκους να παίρνουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και να φτάνουν ακόμα και στο +10 (44-34, 16’). Η άμυνα των Πειραιωτών συνολικά έμοιαζε απροσπέλαστη και η Μακάμπι κατάφερε να σκοράρει μόλις 11 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 51-36.

Η Μακάμπι αντέδρασε, όμως Κάνααν, Παπανικολάου και κυρίως Βεζένκοφ ήταν εκεί για τον Ολυμπιακό, δίνοντας ανάσες και λύσεις. Ο Ολυμπιακός, παρότι δεν είχε τον Κώστα Σλούκα, κλήθηκε να βρει λύσεις και για περίπου 28΄ τα κατάφερε, όμως σε εκείνο το σημείο ένα ξέσπασμα της Μακάμπι έριξε την διαφορά, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 71-64.

Οι φιλοξενούμενοι και πάλι μείωσαν σε 73-69, κάνοντας το παιχνίδι θρίλερ, όμως μόνο για λίγο! Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 7-0 και ξέφυγε με 80-69, ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε 89-74 (37’). Η Μακάμπι με τρία σερί τρίποντα μείωσε εκ νέου, όμως ο Ουόκαπ απάντησε με ένα μεγάλο δικό του σουτ, με το οποίο έκανε το 92-83 στα 47’’, βάζοντας τέλος στην υπόθεση νίκη. Τελικό σκορ 95-89 και νίκη για τον Ολυμπιακό.

MVP: Τόμας Ουόκαπ

Ο Ουόκαπ έπαιξε για δύο, καθώς ο Κώστας Σλούκας έμεινε εκτός στο δεύτερο μισό, με τον Αμερικανό να κάνει απίθανα πράγματα για ακόμα ένα παιχνίδι! Συνολικά τελείωσε το παιχνίδι με 9 πόντους και 12 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 51-36, 71-64, 95-89.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9 (1/2 τρίποντα, 12 ασίστ), Κάνααν 9 (2/6 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (2/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φαλ 2, Σλούκας 3 (3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοφ 23 (5/9 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (1), Πίτερς 9 (2), Μπλακ 9 (3/3 δίποντα, 3/6 βολές), ΜακΚίσικ 13 (4/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/4 βολές).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Άνταμς 13 (3/7 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Μπάλντγουιν 14 (3/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη), Μάρτιν 6 (1), Σόρκιν 23 (9/11 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 12 (4/6 τρίποντα), Χίλιαρντ, Κοέν, Μπράιμο 6, Χόλινς, Νίμπο 2 (5 ριμπάουντ), Κόλσον 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ).