Η Ελβετία του Παπαθεοδώρου υπέταξε το Αζερμπαϊτζάν του... ΛεΝτέι

Ζακ ΛεΝτέι

© FIBA

Η Ελβετία του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα προπροκριματικά του Mundobasket 2027, επικρατώντας του Αζερμπαϊτζάν με 72-53 και βγάζοντας... ξινό το ντεμπούτο του Ζακ ΛεΝτέι με τους Αζέρους.

Ο Ηλίας Παπαθεωδώρου και η Ελβετία έκαναν σπουδαίο ματς απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν και πήραν άνετα τη νίκη (72-53), παρότι οι Αζέροι είχαν και τον Ζακ ΛεΝτέι στο ρόστερ τους.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-20 στο πρώτο δεκάλεπτο, στην συνέχεια πήραν τον έλεγχο με ένα επιμέρους 19-8 (ημίχρονο 29-28), ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε γκάζι και ξέφυγε, φτάνοντας στη νίκη, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των προ-προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2027.

Ηλίας Παπαθεοδώρου © FIBA

Ο Σελίμ Φοφανά με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος των Ελβετών, με τον Άντονι Πολίτε να προσθέτει 16 και τον Μισέλ - Οφίκ Νζεγκέ 11.

Όσον αφορά το Αζερμπαϊτζάν, ο Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του ως νατουραλιζέ, σημείωσε 22 πόντους με 8/10 βολές, 4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ αλλά και 5 λάθη στα 39:35 που έμεινε στο παρκέ, με τον φόργουορντ της Παρτίζαν να μην είναι αρκετός για να «σώσει» την ομάδα του. Μάλιστα ήταν και ο μοναδικός διψήφιος για τους Αζέρους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-20, 29-28, 50-43, 72-53.