Έπεσε με ψηλά το κεφάλι το Περιστέρι

Τζερμέιν Λοβ

Aχιλλέας Μαυροδόντης 20:09 - 28.04.2024 / Ανανεώθηκε: 00:25 - 14.05.2024

Το Περιστέρι πάλεψε απέναντι στη Μούρθια, γύρισε ακόμη και από το -16, όμως στο τέλος δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας την ήττα από τους Ισπανούς στον μικρό τελικό του BCL (84-87) και τερματίζοντας στην 4η θέση της διοργάνωσης.

Το Περιστέρι πάλεψε, όμως δεν μπόρεσε να κάνει το κάτι παραπάνω απέναντι στη Μούρθια, κλείνοντας με ήττα το ευρωπαϊκό του ταξίδι (84-87).

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με -16, όμως έδειξε χαρακτήρα και επέστρεψε, φτάνοντας σε απόσταση καλαθιού στο 38'! Παρόλα αυτά η Μούρθια βρήκε λύσεις, έβγαλε την άμυνα πάνω στο τρίποντο ισοφάρισης του Χουγκάζ και εν τέλει πήρε τη νίκη με 87-84.

Το Περιστέρι πλήρωσε τα άσχημα ποσοστά του από το τρίποντο (μόλις 20%), αλλά και τους πόντους που δέχθηκε από λάθη, με την Μούρθια να βρίσκει από 25!

Ο Τζο Ράγκλαντ με 24 πότνουςς και 11/18 εντός παιδιάς (11/16 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ήταν συγκλονιστικός για το Περιστέρι, αλλά όχι αρκετός. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Κένι Ουίλιαμς (18 πόντοι) και Νέιτ Ρένφρο (12πόντοι).

Ο Λούντβιγκ Χάκανσον είχε 22 πόντους με 5 τρίποντα για την Μούρθια, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ντάστιν Σλίβα και 11 ο Τρόι Καουπέιν.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, αλλά η Μούρθια πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 6 πόντους (18-24) στο 8' χάρη σε τρίποντο του Κουπέν. Η πρώτη περίοδο εν τέλει έκλεισε στο 23-27, με την ισπανική ομάδα όμως να κρατά τον έλεγχο στην συνέχεια. Η διαφορά μειώθηκε στους 4 για το Περιστέρι (27-31, 34'),όμως σε εκείνο το σημείο οι Ισπανοί έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 13-2 και προηγήθηκαν με 15 (29-44). Η ελληνική ομάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με σερί 6-0 για το 35-44.

Στο δεύτερο μισό,η Μούρθια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, κάνοντας επιμέρους σκορ 11-4 και εκτόξευσε την διαφορά στους 16 (39-55), με το Περιστέρι να πληγώνεται από τα λάθη και την αστοχία του. Προς το τελείωμα της τρίτης περιόδου όμως, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντέδρασε και μείωσε, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-63.

Οι "πρίγκιπες" ροκάνιζαν συνεχώς την διαφορά και το καλάθι του Ράγκλαντ εκαναν το σκορ 70-73, με τον Κένι Ουίλιαμς να κάνει λίγο μετά και το 75-77 (37'). Η Μούρθια ξέφυγε ξανά, όμως Ουίλιαμς και Ράγκλαντ ήταν εκεί για να μειώσουν σε 82-85 στο 39'. Μάλιστα ο Χουγκάζ είχε την ευκαιτία να ισοφαρίσει, όμως δέχθηκε "στοπ" στο τρίποντο που επιχείρησε, με τα πάντα κάπου εκεί να τελειώνουν.

Τελικό σκορ 84-87 και ήττα για το Περιστέρι, που όμως σε καμία περίπτωση δεν μειώνει την σπουδαία του πορεία.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόβσκις, Σάλινς, Μπάκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-27, 35-44, 55-63, 84-87

«Ελπίζω να χάρηκαν τη νίκη τους στην Μπαρτσελόνα, γιατί η χρονιά τους έχει τελειώσει»

Ο Ολυμπιακός γύρισε από τη Βαρκελώνη με ένα διπλό και ο Αχιλλέας Μαυροδόντης μεταφέρει όλα τα παρασκήνια από το ταξίδι των Ερυθρόλευκων στην ισπανική πόλη.